Японският премиер Шиндзо Абе заяви, че смята да строи нови ядрени реактори, въпреки противопоставянето на голяма част от населението на този вид енергетика след инцидента във Фукушима.

Основните японски медии цитираха думите на Абе, който в неделя даде интервю за частната телевизия Те Би Ес, ден след като посети пострадалата след цунамито от 11 март 2011 г. АЕЦ.

"Новите реактори ще бъдат различни от тези, построени преди 40 години, от тези във Фукушима, които доведоха до кризата", заяви премиерът. "Ще ги построим, като обясним на обществото до каква степен те са различни, така че да се постигне разбиране по въпроса", допълни той.

Новият консервативен министър-председател, който е смятан за по-благосклонен към ядрената енергетика от предишното лявоцентристко правителство, до момента само посочваше, че би приел повторно пускане на реакторите, оценени като безопасни от Регулаторната агенция.

От 50-те реактора в Япония 48 са спрени заради нови мерки за сигурност, изискани след инцидента във Фукушима, най-тежката ядрена катастрофа от тази в Чернобил през 1986 г.

В интервюто Абе подчерта, че само централата във Фукушима е пострадала при цунамито, предизвикано от земетресението с магнитуд 9 край североизточните брегове на Япония. Той отбеляза, че другите ядрени централи в региона са устояли.

Консерваторите, също като индустриалното лоби, считат, че за момента Япония не може да се откаже изцяло от ядрената енергетика. След инцидента във Фукушима страната рязко увеличи вноса си на горива, за да компенсира почти пълното спиране на реакторите. Правителството на бившия премиер Йошихико Нода, който загуби парламентарните избори за сметка на консерваторите на Абе, обеща да се откаже от ядрената енергетика след 2030 г.