Страната ни ще тества дали в Eвропейския съюз има воля за разнообразяване на доставките на синьо гориво чрез проекта за внос през Грузия за България. Това обяви в Тбилиси премиерът Бойко Борисов, след като стана ясно, че до две години може да и тръгне проект за внос на втечнен природен газ през Грузия и Черно море до България. И днес енергийните проекти бяха водеща тема на срещите на българския премиер с президента Михаил Саакашвили и премиера Ника Гилаури.
Борисов разясни, че възможността за диверсифициране на газовите доставки за България ще бъде изложена пред президента на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, който пристига в София на 25 април.
„Ще го запозная с нашата идея за доставките на втечнен газ от Грузия и в зависимост от реакцията ще ми стане ясно дали в Европа искат реално диверсификация или не и това са само лозунги”, коментира още Борисов, подчертавайки, че въпреки хилядите приказки за диверсификация от страна на лидерите в ЕС, няма друга реална възможност освен тази.
Михаил Саакашвили от своя посочи България като „добър пример за развитие в Европа”.
„България дава кураж на страни като Грузия, че разширяването на ЕС ще продължи, за да можем да се присъединим към него. Страните ни трябва да използват от взаимните плюсове, за да засилят сътрудничеството помежду си”, каза грузинският държавен глава.
На въпрос какво го прави скептик за европейската подкрепа за диверсификацията, Борисов отговори, че това е проектът "Северен поток” и фактът, че редица държави вече са отрегулирали отношенията си с Русия.
У нас дори вече е започнало предпроектно проучване за изграждане на пристанище за втечнен газ в Бургас.
"Всичко е в сферата дали Грузия ще успее за си докара газа в Поти. Ако това стане факт, и в Поти има газ от Азербайджан, то за две години можем да си изградим пристанище", каза Борисов.
Двустранните разговори за реализацията на енергийни проекти, сред които транзит на втечнен газ през Черно море, бяха започнати вчера със среща на „четири очи” между Борисов и грузинския му колега Ника Гилаури. Тогава българският правителствен ръководител обяви, че за първи път вижда реална възможност за газова диверсификация, тъй като Грузия може да започне да доставя втечнен газ до българските пристанища.