За първи път виждам реална възможност за диверсификация на доставките на газ за България. Това заяви премиерът Бойко Борисов след среща с грузинския си колега Ника Гилаури. Българският министър-председател, който е на официалната визита в Тбилиси, доразви коментара си за сътрудничеството между двете страни в енергийно отношение като поясни, че Грузия може да доставя втечнен газ до България.
„Ако страната има пристанища за втечнен газ и може да доставя втечнен газ до българските пристанища на Варна и Бургас, ние ще поработим активно за меморандум за доставка на втечнен газ до нашите пристанища”, каза на пресконференция след двустранната среща Борисов.
Двамата политици подчертаха, че българските пристанища са единствената възможност за пренос на горивото от Каспийско море и Азербайджан през Грузия, тъй като през Босфора не могат да минават танкери с втечнен газ.
Две страни с еднакви цели
Борисов изтъкна още, че България ще подкрепи Грузия за членството й в НАТО.
„И Грузия, и България имат еднакви цели – ЕС, НАТО. Въпросът е как да използваме своето геостратегическо положение и двата народа да получават повече пари от това, че се намират в може би най-трудните места на света”, каза българският правителствен ръководител.
Междувременно Ника Гилаури изрази надежда, че засиленото тристранно сътрудничество между Грузия, Турция и България ще спомогне за това Грузия и България да се превърнат във врата – България за Азия към Европа, а Грузия – за Европа към Азия. Грузинският колега на Борисов поясни, че в случая визира конкретно железопътната връзка между Грузия и Турция, която предстои да бъде завършена през 2013 година и електрическата връзка между Грузия и Турция, която предстои да бъде завършена през 2012 година.
Инфраструктура за насърчаване на туризма
По темата за важността на инфраструктурата в региона отношение взе и Борисов, подчертавайки, че такива проекти насърчават туризма.
„Пътят Европа-Азия, през Грузия за Азербайджан до Каспийско море, с тунел под Босфора, скоро ще стане готов. Освен това нашите две магистрали „Марица” и „Тракия” дават възможност на сухоземния транспорт да свързва Азия с Европа. Имаме терминали за жп транспорт, а ако направим и за автомобилен транспорт – това ще допринесе за туризма”, смята българският премиер.
Гилаури пък изрази задоволство от факта, че страната му и България имат редица общи неща - в геополитиката и в макроикономиката.
„Разбрах от моя гост, че макроикономическите параметри на България са нещо, с което страната има основания да се гордее. Фискалната й политика е една от най-добрите в Евросъюза и това също дава повод за гордост”, каза още премиерът на Грузия.
По-рано днес министър-председателят беше посрещнат с военни почести пред сградата на Министерския съвет в Тбилиси. Паралелно с разговорите "на четири очи" между двамата премиери, пленарни срещи проведоха и двете делегации.
В присъствието на двамата правителствени ръководители бяха подписани Протокол за изменение на Споразумението за обмен и взаимна защита на класифицирана информация; Договор за сътрудничество между Тбилиския държавен университет "Ив. Джавахишвили" и Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Протокол за реадмисия.
На 2 и 3 април премиерът Бойко Борисов ще направи официално посещение в Република Армения.