Ако използвате своя смартфон за навигация, вашата система току-що вероятно е получила важно обновление. Учените пуснаха нов модел за проследяване на местоположението на северния магнитен полюс, като разкриха, че полюсът сега е по-близо до Сибир, отколкото беше преди пет години, и продължава да се придвижва към Русия, пише Би Би Си.
Моделът, разработен през 1990 г. от Британската геоложка служба и Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA), отбелязва установеното местоположение на магнитния север и прогнозира бъдещото му движение въз основа на траекторията от последните няколко години.
За да се запази точността на GPS измерванията, на всеки пет години изследователите преразглеждат Световния магнитен модел (WMM), като актуализират официалното местоположение на магнитния север и представят нови прогнози за движението му през следващите пет години.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Колкото повече чакате да актуализирате модела, толкова по-голяма става грешката“, казва д-р Арно Чулиа, старши изследовател в Университета на Колорадо, Боулдър, и Националните центрове за екологична информация на NOAA.
„Начинът, по който е изграден моделът, нашата прогноза е предимно екстраполация въз основа на текущите ни познания за магнитното поле на Земята.“
Учените пуснаха два модела на 17 декември: стандартния WMM с пространствена резолюция от приблизително 3300 километра на екватора и първия модел с висока резолюция, с пространствена резолюция от около 300 километра на екватора. Макар че всеки може да използва по-мощния модел с висока резолюция, повечето GPS устройства, използвани от обществото, интегрират стандартния WMM и не са пригодени да работят с другия модел.
Освен това много потребители няма да се възползват от ъпгрейда, обяснява д-р Уилям Браун, геофизик и изследовател на геомагнетизма в Британската геоложка служба.
„Големите авиокомпании ще актуализират навигационния софтуер във всички свои самолети, за да интегрират новия модел, а военните на НАТО ще трябва да актуализират софтуера в огромен брой сложни навигационни системи за всякакво оборудване“, казва Браун. Но за повечето хора тази промяна не е необходима.
„Представете си го като ъпгрейд на смартфона ви – не е задължително да купувате нов телефон, само за да обновите приложение до по-мощна версия“, допълва той.
Преминаването към новия модел трябва да бъде безпроблемен процес за потребителите на GPS. С актуализацията учените потвърдиха точността на предишните прогнози за това къде ще бъде магнитният север до 2025 г., казва Чулиа.
„Прогнозата беше много добра“, допълва той. „И новият модел потвърди, че не сме били далеч от истината.“
Автор: Елизабета Цветкова, стажант-репортер
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK