Седмица след началото на размириците, говорител на правителството призна, че протестите срещу застрояването на парка „Гези” в Истанбул са били справедливи и законни, а използваната полицейска сила срещу демонстрантите – „прекомерна".
След 11-годишно безпроблемно управление Партията на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Тайип Ердоган за първи път се сблъсква толкова сериозно с гражданското общество.
Турция периодично е разтърсвана и от левичарски протести и от акции на кюрдите, но за първи път 50-процентното мнозинство на управляващите се сблъсква с 50-процентното малцинство от другата Турция. За отстъпление е рано да се говори, но очевидно правителството си дава сметка, че въпреки комфортното си парламентарно мнозинство, вече трябва да се съобразява и с фактори като „гражданско общество" и Туитър.
Вицепремиерът и говорител на правителството Бюлент Арънч призна легитимността на протестите срещу застрояването на парка „Гези”. Той се извини и на пострадалите в последвалите безредици.
„Използването на прекомерна сила срещу хората, които започнаха първоначалните протести за запазване на природата, беше грешка. И беше нещо несправедливо. Така че се извинявам на тези граждани, но не мога да се извиня на онези, които тръгнаха да рушат общественото имущество и които се опитаха да посегнат на правата на хората по улиците,” заяви Арънч във вторник.
Протестите в Истанбул избухнаха заради противоречиви градоустройствени проекти, някои от които ще бъдат прикрита възхвала на отоманското минало на империята. В столицата Анкара, където управлява опозиционната Републиканска народна партия, градските власти отказаха да зареждат повече с вода водните оръдия на полицията.
Въпреки че силата на протестите постепенно стихва, един от левите профсъюзи в страната обяви двудневна стачка в подкрепа на антиправителствените действия. Протестът ще засегне част от училищата, университетите и държавната администрация.
В протестите пострадаха няколко хиляди души, а жертвите са две - младеж от град Мерсин почина в болница от раните си. Той бил улучен в главата от граната със сълзотворен газ и тя избухнала в лицето му. Друг демонстрант загина в Истанбул още в началото на протестите, след като случайна кола се вряза в колона протестиращи.
Вечерта в понеделник започна с пускането на сълзотворен газ в парка Гези, където в 8:30 часа вечерта вече имаше няколкостотин хиляди души.
Половин час по-късно в небето на „Таксим” отново се появиха хеликоптери. Множеството отговори в един вик „Ердоган отивай си!"
В това време доброволци - студенти по медицина помагаха на най-силно обгазените в импровизиран лазарет. По думите на студента Гундже Баджаръш, хората търсят помощ след изгаряния със сълзотворен газ.
Симптомите на отравянето със сълзотворен газ очевидно не тревожеха няколко десетки хиляди, събрани в пространството между площад „Таксим” и стадиона на „Фенербахче”.
От другата страна на барикадата багери и камиони премахваха импровизираните барикади, изградени в събота вечерта от демонстрантите. След като бронирана техника почисти трасето на полицията след кратко прегрупиране в пространство между двореца Долма Бахче и стадиона на фуболния клуб „Фенербахче” полицаите се отправиха към нов сблъсък с протестиращите в четвъртата нощ на протестите в центъра на Истанбул.
Далеч преди вицепремиера Арънч още доста държави партньори на Турция я разкритикуваха за бруталната намеса на полицията. Ердоган обаче е силен политик и няма да хвърли оставка заради няколко хиляди ранени. Въпреки международните критики надали може да последва нещо повече от словесни укори, тъй като Турция вдъхва респект като силен фактор в ислямския свят и - най-важното - тя силен фактор в разгарящата се геополитическата битка на Запада срещу шийтска ос Иран - режима на Башар Асад и „Хизбулла”.