Съединените щати за първи път удариха директно войските на режима в Сирия. Ударът беше срещу летището в Шайрат. Предполага се, че именно оттам е извършена химическата атака преди дни.

Началато на атаката беше в 3:40 ч. местно време. От два американски военни кораба, разположени в Средиземно море, бяха изстреляни общо 59 ракети „Томахоук".

Пентогонът уточни, че атаката е ограничен удар заради преминаването на "червената линия" с извършването на химическо нападение в Хан Шейхун, при което загинаха над 80 души. В специално 3-минутно изявление американският президент аргументира решението си.

„Тази вечер наредих специализирана военна атака по въздушната база в Сирия, от която е започнало химическото нападение. Това е важен ход за защита на националната сигурност на Съединените щати, за да предотвратим следваща употреба на смъртоносни химически оръжия”, заяви Доналд Тръмп.

Той наблюдаваше нападението заедно с екипа си в курорта Мар а Лаго във Флорида, където предишната вечер имаше среща с китайския президент. Конгресмените одобриха действията на президента.

При нападението са разрушени 9 самолета. Тежки поражения са нанесени на сградите, складовете и системите за противовъздушна отбрана.

По данни на Сирийската арабска информационна агенция девет цивилни са убити при американския ракетен удар, а 7 са ранени. Сред загиналите са и четири деца.

Русия ще засили противовъздушната отбрана на Сирия след днешната американска ракетна атака.

На Шайрат има и руски хеликоптери, но няма пострадали руснаци. Според руското командване, летището е поразено от 23 ракети, не е известно къде са паднали останалите 36. Атаката предизвика остра реакция на Дамаск.

„Тази подла атака срещу наши бази в централния регион взе 6 жертви, много ранени и предизвика големи материални поражения. Нашето командване ще продължи да брани сирийския народ и да се бори срещу тероризма”.

Руското военно командване е било предупредено за нападението 2 часа преди него.

По-късно днес Москва замрази споразумението със Съединените щати за предотвратяване на инциденти при въздушни операции срещу „Ислямска държава”.

Китай пък призова за сдържаност.

„Изразяваме безпокойство от действията през последните дни в Сирия. Винаги сме подчертавали нашата позиция за политическо решение на кризата в тази страна”, каза Хуа Чунйън, говорител на министерството на външните работи.

Снимка: Reuters

По информации на арабски медии, веднага след ударите бунтовници ислямисти са атакували позиции на сирийската армия в провинция Хомс. Представители на умерената опозиция призоваха Вашингтон да продължи атаките по цялата територия на Сирия.

Реакциите по света

Руският президент Владимир Путин окачестви ракетните удари на САЩ в Сирия като атака срещу суверенна държава. Русия поиска спешно свикване на Съвета за сиурност на ООН. То вече е насрочено и започна преди минути.

Чрез своя говорител Дмитрий Песков Владимир Путин заяви, че ударите са агресия срещу суверенна държава в нарушение на нормите на международното право, при това – с измислен повод.

Така според Путин се вреди на руско-американските отношения. Днес той свика и съвета за сигурност на Русия.

По повод ударите днес руската страна смята още, че това е маневра за отвличане на вниманието на света от многото цивилни жертви в Ирак.

Сирийският президент Башар Асад определи американските удари като "безотговорен и недалновиден акт, който няма нито военни, нито политически перспективи".

Сирийската опозиция подкрепи ударите.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск реагира пръв от името на европейските институции.

„Американските удари показват необходимостта от решение за варварските химически атаки. Европейският съюз и Съединените щати ще работят заедно за пресичането на жестокостите в Сирия”, каза Туск.

Вашингтон разясни на ЕС ограничения обхват на операцията, подчерта председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Режимът в Сирия носи пълната отговорност за последните събития, заяви генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Такова е и общото становище, с което излязоха френският президент Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел

Военните действия първи подкрепиха Израел, Саудитска Арабия, Австралия и Великобритания.

„Този удар беше много ограничен до едно летище и целта му беше да спре сирийския режим да извърши още атаки с химическо оръжие”, заяви Майкъл Фалън, министър на отбраната на Великобритания.

„Турция разглежда ударите като положителна стъпка и призовава международната общност да запази позицията си срещу варварството на сирийското правителство”, заяви вицепремиерът Нуман Куртулмуш.

Анкара поиска свалянето на Башар Асад от власт.

Българските анализатори са категорични, че след американските удари срещу летище в Сирия картите се пренареждат.

По думите им България трябва да се придържа към европейската политика по въпроса.

За евентуални въздушни удари от САЩ срещу Сирия се заговори още снощи.

Тогава руският зам.-посланик в ООН Владимир Сафронков предупреди, че ще има „негативни последици”, ако това се случи.

„Трябва да мислим за негативните последици и цялата отговорност, ако има военна акция, ще падне на раменете на тези, които инициират такова съмнително и трагично начинание”, заяви Сафронков пред репортери.