Американски бойни самолети във въздуха и кораби на позиция за извършване на масиран ракетен удар – това имаше срещу себе си Иран в ранните часове на днешния ден местно време. Макар президентът Доналд Тръмп да отмени буквално в последния момент операцията, военното противопоставяне между Вашингтон и Техеран вече изглежда почти неизбежно.

Инцидентите от последните дни – атаките срещу петролни танкери и свалянето на американски безпилотен самолет, нажежиха политическото говорене до степен, в която вече звучат почти несериозно коментарите, че никой не иска война в региона. Нова ескалация почти сигурно ще изпрати ръководствата и на двете страни в ситуация, в която просто нямат възможност за стъпка назад.

Това може доведе до сблъсък между въоръжени сили, които имат огромни различия в мащабите си, техническото си равнище, но и мотивацията да защитават интересите си.

Позната конфигурация от САЩ

Самолетоносач (в случая - „Ейбрахам Линкълн”), тежък кръстосвач, четири разрушителя, стратегически бомбардировачи – по този начин в най-общ план изглеждат ударните групи на САЩ по време на всички кампании в Близкия изток през последните десетилетия.

Снимка: Wikimedia Commons

Авиокрилото на самолетоносача включва изтребители F/A-18 “Хорнет”, както и машини, специално модифицирани за радиоелектронна борба. От палубата на „Ейбрахам Линкълн” излитат и летящи радари E-2 „Хоукай”.

Снимка: iStock

Кръстосвачът и разрушителите пък са плаващи батареи, оборудвани с по между 90 и 122 установки за изстрелване на крилати ракети „Томахоук” или други „умни” боеприпаси за унищожаване на летящи или водни цели.

Ракетни залпове могат да дойдат и от най-стария ударен самолет на американските ВВС – „летящата крепост” B-52. „Ветеранът” от Виетнамската война може да засипва вражеските цели и с авиобомби, след като противовъздушната отбрана е унищожена.

За защитата на американските кораби и бази има изпратени изтребители F-15C, които носят по 6 ракети за поразяване на цели на средна дистанция и по още 2 за маневрен въздушен бой. Противовъздушната отбрана от земята се осигурява от комплекса „Пейтриът”, който има и възможност да спира крилати и балистични ракети.

През последните близо 30 г., обаче, на САЩ не се е налагало да се бори с противник, който има реални възможности за военен отговор на нападение.

Отговорът на Иран

Ислямската република се налага да води дълъг военен конфликт буквално месеци след смяната на режима през 1979 г. 8-годишната кървава война с Ирак е последната, в която страната е директно ангажирана. Въпреки това, според много анализатори въоръжените сили на страната под една или друга форма трупат опит и на други места – в последно време, Сирия (където помагат на режима на Башар ал-Асад) и Йемен (където бунтовниците хуси са подкрепяни от Техеран срещу арабската коалиция).

Техниката на иранската армия е сложна комбинация от западни образци, останали от преди революцията в страната преди 40 г., китайски, съветски, руски и местно произведени модели. Именно на собствената си военна промишленост разчита Иран, за да излезе от тежката ситуация с непрекъснат недостиг на резервни части за старото оборудване.

Така в момента ПВО на страната разчита на остарелите комплекси „Хоук”, „Рапир” от преди близо половин век, но и на много други системи.

Снимка: EPA

Основен комплекс за защита на голям периметър е съветският С-200 „Вега”, модернизиран и произвеждан в местни заводи. Дълго време Иран не успяваше да се снабди с по-модерната С-300, която може да се използва и за противоракетна отбрана. Към момента има 4 батареи от модификацията С-300П и още толкова от по-далекобойната С-300ПМУ2.

Първият разработен в страната ЗРК – „Саяд-1” е от 2001 г. и всъщност е копие на китайската версия на съветския С-75 от 60-те години. Чисто местните ракетни комплекси датират от последното десетилетие, като най-масови са системите със среден радиус на действие като „Мерсад” (над 400 установки) и „Раад” (над 400 установки). С комплекс от семейството на „Раад” беше унищожен американският безпилотник.

Един от най-амбициозните проекти по линия на иранското ПВО е комплексът „Бавар-373”, който първоначално беше създаден заради невъзможността за покупка на руски С-300. В крайна сметка той влезе в производство и в момента има поне 12 батареи, които пазят стратегически обекти.

Снимка: Wikimedia Commons

Във въздуха иранските ВВС могат да вдигнат над 40 МиГ-29, но повечето останали бойни самолети на ислямската република не са конкурентни на потенциалния противник.

Останалите от преди 1979 г. и изнесли на гърба си войната с Ирак през 80-те американски F-14 „Томкет”, F-4 „Фантом” и F-5 са в неясно техническо състояние поради трудностите в намирането на части и извършването на ремонти.

Снимка: Wikimedia Commons

Други остарели самолети на първа линия са китайският „Ченгу” J-7 (еквивалент на МиГ-21) и френският „Мираж” F-1. Местната авиопромишленост произвежда без лиценз два самолета, базирани на F-5 – изтребителя „Сегех” и ударния „Азаракш”. За поразяване на земни цели иранските ВВС имат 6 руски Су-25МК и две ескадрили фронтови бомбардировачи Су-24МК.

Снимка: Wikimedia Commons

Най-вероятно обаче Иран би отговорил на евентуален удар чрез ракетните си войски. Те имат голямо количество ракети тип „Скъд”, включително и произведени в страната.

Обектите на над 1000 км от Иран също не са в пълна безопасност, тъй като на въоръжение са няколко различни комплекса със среден и голям радиус на поразяване. Първата иранска ракета от този клас е „Шабаб-3”, която е на въоръжение в най-малко 6 бригади. Някои от модификациите като „Гадр-110” имат радиус на действие от 2000 км.

През последните години се появиха информации за два нови комплекса с двустепенни ракети с твърдо гориво – „Ашура” и „Седжил”. Те имат по-малко време за разгръщане и подготовка за изстрелване, а освен това са по-трудни за унищожаване от ПРО след пуск. Няма данни колко от тях са застъпили на бойно дежурство.

Какво да очакваме

Противопоставянето на противник с ешелонирана противовъздушна отбрана, който може да отговори с балистични ракети поставя Вашингтон в ситуация, не твърде различна от тази в навечерието на операция „Пустинна буря” през 1991 г. Тогава първоначалните очаквания бяха за огромни загуби за съюзническата авиация през първите дни от боевете и за мощен ракетен отговор от страна на Багдад.

В крайна сметка, прецизни удари по ключови инфраструктурни обекти и ефективна употреба на разузнавателните данни доведоха буквално за часове до крах на иракската армия, считана преди конфликта за една от най-силните в света. Със сигурност, обаче, в Техеран са изучили добре начина на действие на американските сили и няма да повторят грешките на своите колеги.

Така вероятно всички комуникационни, електропреносни и т.н. връзки на важните обекти от противовъздушната отбрана са дублирани (именно това се оказва „слабото звено” в иракската ПВО през 1991 г.), а, по примера на Югославия през 1999 г., целият инвентар, който не е нужен за отразяване на първата атака, е скрит в добре замаскирани подземни укрития и заменен на видимите от спътниците места с макети.

Американското командване, на свой ред, вероятно няма да поеме хазартни рискове и ще се стреми да ограничи мащабите на евентуален удар до минимума, който все пак би донесъл нужния политически ефект. Израелските атаки по ирански цели в Сирия научиха радарните оператори и разчетите на ЗРК как да се пазят от удар от въздуха, а също и как да отговарят – като свалянето на F-16 през февруари т.г. е доказателство за възможностите им.

Сегашното политическо ръководство на Иран (за разлика от това по времето на хардлайнера Махмуд Ахмединежад) изглежда по-слабо склонно да се впуска в самоубийствен пълномащабен конфликт със западните сили, а в Белия дом Доналд Тръмп добре съзнава какъв удар по плановете му за нов мандат може да се окаже фалстарт на война с Иран и последващо „затъване” там по примера на широко критикуваните от него кампании в Ирак и Афганистан.

И двете сили в този потенциален конфликт осъзнават своите силни и слаби страни и трезвата преценка е, че насочените в двете посоки ракети са по-скоро аргумент на масата за преговори, отколкото реално подготвени бойни оръжия. Дали обаче залогът със струпването на толкова бойна техника и войнствена реторика няма да се окаже фатално голям, следващите няколко дни ще покажат.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement