Американското министерство на правосъдието повдига обвинения на Джулиан Асандж за "компютърно хакерство". Междувременно еквадорските власти решиха да го лишат от  гражданството, което му предоставиха в края на 2017 година. 

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж беше арестуван по-рано през деня от британската полиция. Той беше изведен от сградата на еквадорското посолство в Лондон, където се укриваше от 2012 година.

Силите на реда бяха допуснати в посолството, след като правителството на латиноамериканската държава реши да отмени правото му на убежище.

 „Господин Асандж многократно наруши ясните разпоредби за получаване на дипломатическо убежище, особено забраната за ненамеса във вътрешните работи на други държави”, заяви президентът на Еквадор Ленин Морено. Той също така поиска от Великобритания гаранции, че Асандж няма да бъде екстрадиран в страна, където може да бъде подлаган на мъчения или да му бъде издадена смъртна присъда.

По думите на еквадорския президент Лондон е гарантирал, че няма да го екстрадира в такава държава.

Отношенията на Асандж с еквадорските власти се влошиха, след като Кито го обвини, че е разпространил информация за личния живот на президента Морено.

Вчера сайтът „Уикилийкс” съобщи, че е разкрил мащабна шпионска операция, насочена срещу Асандж. Коментарите не закъсняха.

Британският външен министър Джереми Хънт благодари на Еквадор за взетото решение. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков изрази надежда правата на Асандж да не бъдат нарушавани, а говорителката на руското външно министерство Мария Захарова написа във „Фейсбук”: „Ръката на „демокрацията” души свободата”.

Международната организация „Репортери без граници” на свой ред заяви, че извършеният арест е опасен прецедент за работата на журналистите.

Джулиан Асандж създаде „Уикилийкс” през 2006 година. Идеята на сайта беше да публикува различни секретни материали. Четири години по-късно, „Уикилийкс” предизвика световна сензация, разпространявайки видео, на което се вижда как американски военни стрелят от хеликоптер и убиват цивилни в Ирак. Случаят разпали ожесточени дебати за дейността на „Уикилийкс”. Според защитниците на сайта, той разкрива неудобни истини, които светът трябва да знае.

Други обаче смятат, че по този начин се застрашава животът на много дипломати, държавни служители, военни и шпиони. Самият Асандж нееднократно е заявявал, че се страхува от евентуално негово екстрадиране в САЩ, където е обвинен в разгласяване на държавни тайни. За подобно престъпление той може да получи смъртна присъда.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement