Днес се проведе знаковата среща между Съединените щати и Русия. Делегации на двете страни разговаряха лице в лице за първи път от началото на руската агресия в Украйна.
Държавният секретар на САЩ Марк Рубио категорично подчерта, че разговорите не са били началото на преговори, а по-скоро ги описа като „разясняване“ дали Русия има сериозни намерения за постигането на мир. По думите му има такъв сигнал.
От своя страна руският външен министър Сергей Лавров заяви, че срещата е началото на нормализирането на отношенията между Съединените щати и Русия, които през последните 3 години са в най-ниската си точка от Студената война насам.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Три споразумения са сключени по време на срещата в Рияд - създаване на преговорни екипи на високо ниво, нормализиране на работата на дипломатическите мисии на двете държави и възобновяване на икономическото сътрудничество.
На кръглата маса където се водеха тези несъмнено важни разговори обаче липсваше едно ключова държава: Украйна.
Марко Рубио отрече обвиненията, че Съединените щати изолират Украйна и Европа.
„Целта е да се сложи край на този конфликт по справедлив, траен и приемлив за всички участващи страни начин“, заяви той.
По отношение на санкциите срещу Русия, Рубио заяви, че „всички страни трябва да направят отстъпки“ и допълни, че „Европейският съюз трябва да участва в преговорите заради наложените мерки срещу Москва“.
А руската страна очерта познатите червени линии - не приема членство на Киев в НАТО, но не възразява срещу такова в Европейския съюз.
„Разговорът не просто беше много полезен. Ние не просто се изслушвахме, но и се чухме един друг. Имам основания да смятам, че американската страна вече по-добре разбира нашата позиция“, заяви Сергей Лавров.
Той не коментира участието на Киев в бъдещите преговори.
А украинският президент беше категоричен, че няма да признае споразумение, сключено без участието на страната му. Той разкритикува срещата от Анкара, където обсъди руската война в страната му с турския президент.
„Украйна, Европа в широк смисъл - това включва Европейския съюз, Турция и Обединеното кралство - трябва да участват в разговорите и разработването на необходимите гаранции за сигурност с Америка“, заяви той.
По-рано от Кремъл заявиха, че президентът Владимир Путин е готов да говори със Зеленски, цитирам „ако е необходимо“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase