Увеличен приток на нелегални имигранти отчитат в Сърбия. Заради конфликтите в Близкия Изток, западната съседка също изнемогва в усилията да приеме всички, които търсят убежище.
Трудностите за имигрантите започват на сръбско-македонската граница. Срещу 150 евро каналджии им помагат да влязат в Сърбия. Още 500 евро струва прекарването до границата с Унгария и Европейския съюз.
Мнозина обаче не достигат мечтаната Западна Европа, а остават в Сърбия. Само за първите 6 месеца на годината граничарите са засекли 5000 опита за пресичане на границата. Веднъж заловени, нелегалните имигранти искат убежище.
Изчакването на статута обаче не е дори на пода в някоя порутена сграда, а направо в гората, или както бежанците я наричат - джунглата край един от общо двата лагера за временно настаняване.
„Нямаме пари за ядене. Край лагера ни дават храна веднъж дневно. Не умряхме в Сирия, но явно ще умрем тук”, казва бежанецът Зияд Хюсеин.
„Когато проблемите свършат, искам да си ида в Сирия. Там е хубаво - най-хубавата държава”, твърди Али Бартас, също сирийски бежанец.
Скоро в джунглата температурите ще паднат и ще завали сняг, а място за настаняване няма. Опитите за изграждане на трети бежански лагер удрят на камък. „Когато държавата реши да строи нов център за бежанци в някой град, всеки път има протести на местното население. Въпросът се превръща в политически и държавата просто отстъпва и не решава проблема”, обяснява Радос Джурович от Центъра за защита на бежанците.
За разлика от България, която не може да върне бежанците, пристигнали от Турция, заради липса на спогодба, Сърбия връща в Македония фалшивите бежанци, които не бягат от войната, а се опитват нелегално да имигрират.