„Пламъкът на демокрацията продължава да грее”. Това заяви румънският президент Траян Бъсеску след затварянето на избирателните секции на днешния референдум, на който беше заложена на карта политическата му съдба.
„Румънците отхвърлиха преврата, воден от Виктор Понта и Антонеску,” каза Бъсеску и благодари на онези, които са преодолели гнева си заради антикризисните мерки. „Те разбраха, че днешният референдум беше не само за Бъсеску, а за Европа,” посочи отстраненият с процедура за импийчмънт държавен глава и благодари на „всички, които хвърлиха сили да обяснят какво се случи в парламента”.
Временно изпълняващият длъжността президент Крин Антонеску заяви, че какъвто и да е изходът от референдума, румънците са показали, че са свободни граждани и никой не може да се съмнява в техния демократичен дух. „Мисля, че ако европейските ни партньори имаха някакви съмнения в нас, те вече нямат оправдание.”
Гласуването в северната ни съседка приключи в 23 часа. Очаква се централната избирателна комисия да обяви данни за избирателната активност, която към 21 часа беше 44% - под границата от поне половината от електората, за да бъде потвърдено отстраняването на президента от власт.
Участието на гласоподавателите е доста по-слабо в сравнение с предишни избори. Ако избирателната активност се задържи под половината от електората отстраненият от поста държавен глава ще бъде възстановен и ще довърши мандата си.
Данните от проведените екзит-пол проучвания показват, че между 84 и 87% от участвалите в референдума са подкрепили импийчмънта на държавния глава. Гласувалите в подкрепа на Бъсеску, съответно с „не” на въпроса за отстраняването, са между 13 и 16% в отделните анкети.
Без значение дали и за кого са гласували, едно е сигурно - днес в Румъния няма да има безучастни граждани, заради точка в Конституцията, която беше променена в последния момент, седмица преди референдума.
Преди по-малко от месец управляващата партия удобно промени изборния закон, според който резултатът от референдума ще се реши от резултата на „За” и „Против”. Преди седмица обаче Конституционният съд на страната се позова на основния закон, като съобщи, че вотът ще бъде валиден само, ако в него участват 50% плюс един от всички румънски избиратели.
Последната промяна в правилата на вота принуди президента Траян Бъсеску да призове съгражданите си да бойкотират избора.
Според политическия анализатор Сорин Йонита опитът за сваляне на Бъсеску от президентския пост е просто механизъм за окупиране и контрол на съдебната система, където президентът има право да назначава.
„Когато си политик в Румъния над определено ниво, се предполага, че си недостижим за съдебните преследвания. Това е традиция през последните 150 години. И те просто пискаха тази облага отново. Поискаха д контролират съдебната система,” коментира Йонита. „Това беше електрошок. Особено след като бившият премиер Адриан Нъстасе беше пратен в затвора миналия месец. Това беше капката, която преля чашата.”
Вот на фона на задълбочаващата се финансова криза
През 2010 г. президентът стана лице на икономическите мерки за справяне с нея, които силно удариха румънците в най-чувствителната им точка - техните джобове.
Кой ще загуби най-много? На този въпрос експертите са единодушни - всички граждани на страната, заради все по-екзотичния образ, който Румъния придобива пред чуждите инвеститори и европейските институции.
„Нашият премиер отива в Брюксел, обещава нещо на господин Барозу. Казва: ‘Да, да, да’ А когато се върне в Румъния не просто не изпълнява това, което е обещал, но започва да разказва в Парламента шеги за немски език за госпожа Меркел, и дори казва, че господин Борозу е просто бивш комунист, който не е избран от никого, така че кой е той, че да ни нарежда,” отбелязва Сорин Йонита.
Кулминация на един политически сблъсък
Може да се каже, че днешният референдум е лична битка между президента Траян Бъсеску и премиера Виктор Понта. Румънците тръгнаха към избирателните секции, за да решат дали да одобрят импийчмънта на президента Траян Бъсеску и те ще доведат до кулминация няколкоседмичните политически противоречия, в които е затънала северната ни съседка.
Около 18,3 млн. души имат право на глас, включително големи общности в Испания и Италия. Улеснено е гласуването на черноморските курорти, като са открити допълнителни секции и работното им време е удължено.
Социологически проучвания показват, че две трети от румънците се очаква да гласуват в полза на свалянето от власт на Бъсеску - един от политиците с най-голяма популярност в близкото минало, чиито рейтинг процъфтяваше на фона на бюджетните съкращения през 2010 г.
Прогнозите на експертите не са еднозначни. Все още не е ясно дали избирателната активност ще премине 50-процентовия праг. Ако това не се случи, резултатите ще бъдат признати за недействителни.