Антични стъклени мъниста, носещи белезите на римските майстори, са били открити в древна гробница в Япония, което е първото доказателство, че влиянието на Римската империя е достигало до краищата на Азия.
Изследвания са доказали, че мънистата открити в датираната V век гробница „Уцукуши”, в околностите на Киото, са били изработени някъде между първи и четвърти век от Новата ера. Всяко едно от мънистата е с идеална форма, диаметър от 5 мм и жълти на цвят.
Японските учени са доказали наличието на самороден натриев карбонат в светложълтите мъниста – естествен материал, използван от майсторите на стъкло в Римската империя.
Самите мъниста, които са с прорез в средата, са направени по многопластова технология – изключително усъвършенстван за времето си метод.
„Това са и едни от най-старите предмети, изработени по многопластова технология, някога откривани в Япония”, казва пред АФП един от ръководителите на проекта.
В момента изследователите се подготвят за новото предизвикателство – проследяване на пътят отвел мънистата преди 16 века на 10 000 километра разстояние от Рим.