Група страни призоваха за "незабавно спиране на огъня" по границата между Израел и Ливан, съобщават международните агенции, като се позовават на обща декларация на държавите, отправили апела.

"Приканваме за незабавно спиране на боевете по цялото протежение на ливанско-израелската граница, за да се даде шанс за постигане на дипломатическо споразумение", се казва в съвместното изявление, подписано още от САЩ, Франция, Австралия, Канада, Германия, Италия, Япония, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар и Европейския съюз.

"Призоваваме всички страни, включително правителствата на Израел и Ливан, да приемат без отлагане спирането на огъня“, се казва в декларацията.

В нея създалото се положение по границата между Ливан и Израел е определено като "нетърпимо". "То крие опасност от по-голямо изостряне на напрежението в региона", се допълва в документа.

Френският външен министър Жан-Ноел Баро каза на заседание на Съвета за сигурност на ООН, че Вашингтон и Париж "разчитат на двете (вражудващи) страни да приемат (предложението) без никакво отлагане".

По думите на Баро Франция, бившата колониална владетелка на Ливан, и САЩ са съгласували със засегнатите страни "окончателните параметри на дипломатическия изход от кризата".

Дипломат номер едно на Париж добави, че "войната не е неизбежна". Той допълни още, че страната му и САЩ работят по предложение за 21-дневно спиране на огъня с цел да се осигури време за преговори за уреждане на конфликта в Ливан между Израел и шиитското движение "Хизбула".

Снимка: Reuters

Американският заместник постоянен представител в ООН Робърт Уд призова Съвета да подкрепи дипломатическите усилия, но не даде подробности относно плана за спиране на огъня, преда БТА.

"Работим с други страни по предложение, което се надяваме да донесе спокойствие и да позволи обсъждането на дипломатическо решение", каза той.

Ливанският премиер Наджиб Микати подкрепи френско-американската инициатива, която по думите му "се радва на международна подкрепа и която ще сложи край на тази нечистоплътна война".

Той призова Съвета за сигурност "да гарантира изтеглянето на Израел от всички окупирани ливански земи и прекратяването на нарушенията, които се повтарят почти ежедневно".

Снимка: Ройтерс

Израелският постоянен представител в ООН Дани Данон каза пред журналисти в централата на Обединените нации, че желанието на Израел е да се стигне до спиране на боевете и връщане на хората от пограничните райони по домовете им.

"Всички искаме това. То ще се случи или преди, или след война. Надяваме се да е преди“, заяви Данон.

В обръщение към Съвета снощи той не спомена нищо за преговори за прекратяване на огъня, но посочи, че страната му "не се стреми към пълномащабна война".

Снимка: Ройтерс

И Данон, и Микати потвърдиха ангажимента на правителствата си към резолюцията на Съвета за сигурност, сложила край на войната между Израел и Хизбула в Ливан през 2006 г. Въпреки че така и не е изпълнена докрай, тя предвижда спиране на бойните действия, изтегляне на израелските сили и замяната им от части на ливанската армия и сини каски на ООН и разоръжаване на всички въоръжени групировки, включително на Хизбула, отбелязва Асошиейтед прес.

Снимка: Ройтерс

Данон призова за незабавно пълно прилагане на резолюцията.

В изявление президентите на САЩ и Франция Джо Байдън и Еманюел Макрон призоваха за уреждане на ситуацията по границата "така, че мирните граждани да могат да се завърнат по домовете си".

Снимка: Ройтерс

Двамата лидери допълват, че "в последните дни са работили по общ призив за временно примирие, което да даде шанс на дипломацията и да предотврати по-нататъшното изостряне на противопоставянето в региона".