Истанбулските прокурори съобщиха, че 47 души са били арестувани в рамките на разследването на случая с подкупа на опозиционния кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, предаде БГНЕС.

Задържането на Имамоглу, който е основен опонент на турския президент Ердоган, предизвика масови протести в цялата страна. 

Когато Имамоглу от основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) беше арестуван на 19 март, огромни тълпи започнаха да се събират в знак на протест пред кметството на Истанбул всяка вечер. Демонстрациите бързо се разпространиха в цялата страна в най-голямата вълна от размирици в Турция от 2013 г. насам.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Главният прокурор на Истанбул заяви, че „47 души са арестувани“. Според местни съобщения сред задържаните са помощникът на Имамоглу и негов зет Кадрие Касапоглу и служители на кметството. 

Близкият до опозицията новинарски сайт Bir Gun съобщи, че в домовете на задържаните в Анкара, Истанбул и Текирдаг в северозападната част на страната се провеждат обиски.

Йозюур Челик, областен ръководител на НРП в Истанбул, заяви, че арестите са свързани с противопоставянето на общината на проекта за разделящ канал, който има за цел да свърже Черно море с Мраморно море. 

Проектът беше иницииран от президента Реджеп Тайип Ердоган през 2011 г., когато той беше министър-председател, за да се облекчи претоварването на Босфорския проток - участък с дължина 50 км, ширина 150 м и дълбочина 25 м.

Срещу него остро се противопоставят природозащитниците, тъй като ще се навлезе в природни и земеделски земи и ще се промени резервоар, който частично снабдява Истанбул с вода.

Имамоглу беше арестуван за предполагаеми подкупи в деня, в който беше обявен за кандидат на НРП за президентската надпревара през 2028 г. 

Арестът на Имамоглу, който беше широко осъден като средство да се остави НРП без лидер, имаше и икономически последици.

Освен призива на опозицията да се бойкотират фирми, смятани за близки до правителството, бенчмаркът на истанбулската борса BIST 100 спадна с близо 14% през месеца.

Турската лира загуби почти 8% спрямо долара, достигайки исторически минимум, въпреки инжекцията от 50 млрд. долара, която централната банка направи, за да ограничи щетите. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK