Световната здравна организация (СЗО) потвърди, че в Швеция е открит първият случай на заразяване с новия щам на болестта маймунска шарка извън територията на Африка.

Новият вариант на вируса се разпространява много по-бързо, твърдят вирусолозите.

Към този момент няма нужда от затваряне на граници, обясняват обаче от Световната здравна организация.
Вирусът, който причинява маймунската шарка, има два генетични типа – тип едно, който се характеризира с по-тежко протичаща клинична картина и с по-висока смъртност, както и тип две, който има по-ниска смъртност.

Специалисти предупреждават, че новият вариант на заразата, който беше засечен и в Швеция е именно от първи тип.

Най-честите симптоми, с които се характеризира заболяването, са висока температура, главоболие, мускулни болки, подуване на лимфните възли и обрив, който наподобява пъпки или мехури.

Не е изненада, че по-опасният щам на маймунската шарка е стигнал до Европа, заявиха здравните власти. Но са категорични, че не е необходимо затваряне на граници – страните просто трябва да имат ясен протокол за действие при регистриран случай.

„Така че за Швеция в известен смисъл това е наистина добра новина. Искам да кажа, че това не е добра новина за заразения, но показва, че системата е работила добре и държавите наистина са засилили бдителността си, знаят какво да търсят“, заяви Маргарет Харис, говорител на СЗО.

„Не беше изненада, че дойде в Европа. Стана бързо, но с COVID-19 видяхме, че болестите преминават бързо и не признават граници. Но хората не трябва да се паникьосват много. Има протоколи за лечение на това заболяване (mpox), знаем какво правим, това не е нещо съвсем ново. Въпреки че този тип mpox е нов, не е нещо неочаквано“, отбеляза Никол Бронуин, старши офицер по опазване на общественото здраве.

Най-застрашени от тежко протичане на заболяването са младите хора и тези с потисната имунна система.

„Този вирус се разпространява при близък контакт. Опитът показва, че най-ефективният начин за разпространение през 2022 година е бил сексуалният контакт, но близък допир означава не само сексуален контакт, това е контакт кожа до кожа, както говорене и дишането твърди отблизо до друг човек“, обяснява вирусологът проф. Радостина Александрова.

Снимка: bTV

Срещу заразата се прилагат ваксини, които обаче недостигът в световен мащаб, а и са ориентирани основно към рисковите групи.

„Дългият инкубационен период позволява поставянето на ваксина именно в първите дни, за да може ако не изцяло да предотврати клиничната симптоматика, то поне значително да облекчи симптомите“, казва още проф. Радостина Александрова.

Вижте какво още каза вирусологът в студиото на bTV Новините въ видеото

 

При съмнение за проявени симптоми е задължително да се потърси и лекарска помощи да не се прилага самолечение.

„В случай, че имаме съмнение, че имаме случай на маймунска шарка, своевременно информираме РЗИ. Прави  се епидемиологично проучване и в случай, че се окаже маймунска шарка, пациентът се изолира и се започва лечение, като се преценява дали това да стане в домашни условия, или в болница“, категоричен е общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов.

Междувременно датска биофармацевтична компания обяви, че има готовност с ваксина срещу маймунската шарка (вариола) при лица на възраст между 12 и 17 години и чака одобрение от ЕС.