Съоснователят на онлайн медията Wikileaks Джулиан Асандж ще се завърне в Австралия като свободен човек, след като повече от десетилетие се бори срещу екстрадиция в САЩ по обвинения в шпионаж.

Медията му разкри свръхсекретни документи, изобличаващи правителства и политици в корупция, политически машинации и военни престъпления. Началото поставя през 2010г., когато публикува изтекъл видеозапис от американски хеликоптер, за който се твърди, че показва въздушен удар, при който са убити цивилни в Багдад, включително двама служители на „Ройтерс“.

Същата година разпраща до някои от най-големите медии близо 91 000 документа, предимно секретни военни доклади на САЩ за войната в Афганистан.

52-годишният австралиец беше арестуван през април 2019 г. в посолството на Еквадор в Лондон, където пребиваваше от 2012 г. насам. Той потърси убежище в посолството, за да избегне екстрадиция в Швеция по обвинение в изнасилване, което той отричаше. Асандж твърдеше, че обвинението е повдигнато заради предателството му към САЩ. 

 

След ареста си той е осъден на 50 седмици затвор за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция и оттогава е в лондонския затвор с максимална сигурност Белмарш.

Днес се очаква той да се признае за виновен само по обвинението в заговор за получаване и разкриване на секретни документи и ще получи присъда от 62 месеца, които обаче би трябвало вече да е излежал. 

Американски правни документи показват, че 52-годишният австралийски гражданин е сключил споразумение за свободата си с властите на САЩ. Споразумението ще бъде финализирано утре, 26 юни, когато американски съд ще гледа делото на основателя на Wikileaks.

Очаква се след споразумението той да се върне в родната си Австралия.

Това са основните дати от десетилетната сага с Асандж:

2006 г. - Той основава Wikileaks

Април 2010 г. - Wikileaks публикува кадри от американски хеликоптер, който стреля по цивилни в Ирак

Август 2010 г. - Шведските прокурори издават първата заповед за арест на Асандж по 2 отделни обвинения в сексуално насилие, които според него са „неоснователни“.

 

Декември 2010 г. - Асандж е арестуван в Лондон и скоро след това освободен под гаранция. Той започва да обжалва международната заповед за арест, издадена от Швеция.

Посолство на Еквадор

Май 2012 г. - Върховният съд на Обединеното кралство постановява, че той трябва да бъде екстрадиран в Швеция, за да бъде разпитан във връзка с обвиненията.

Юни 2012 г. - Асандж влиза в посолството на Еквадор в Лондон.

Аавгуст 2012 г. - Асандж официално получава убежище и докато се обръща към репортерите от балкона на посолството, изисква от САЩ да прекратят „лова на вещици“.

Февруари 2016 г. - Група от експерти на ООН постановява, че Асандж е бил „произволно задържан“ от властите на Обединеното кралство и Швеция, и призовава за освобождаването му.

Май 2017 г. - Директорът на шведската прокуратура обявява, че разследванията за сексуално посегателство срещу Асандж се прекратяват.

 

Октомври 2018 г. - Асандж започва съдебни действия срещу правителството на Еквадор, обвинявайки го в нарушаване на неговите „основни права и свободи“.

Април 2019 г. - Полицията влиза в посолството - с разрешението на еквадорското правителство - и задържа Асанж за „отказ да се предаде на съда“ във връзка със заповед, издадена през 2012 г.

Затвор Белмарш

Май 2019 г. - Асандж е осъден на 50 седмици затвор за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция. Швеция възобновява разследването за сексуално посегателство, а САЩ разкриват обвиненията си срещу Асандж. Той започва да се бори за екстрадиция в съдилищата на Обединеното кралство.

Ноември 2019 г. - Шведските прокурори прекратяват разследването за изнасилване.

 

Януари 2021 г. - Британски съдия отхвърля искането на САЩ за екстрадиране на Асандж поради въздействието върху психичното му здраве. През декември САЩ печелят искането си за отмяна на решението.

Юни 2022 г. - Правителството на Обединеното кралство разпорежда екстрадирането на Асандж в САЩ, но делото му продължава да е в процес на обжалване.

Февруари 2024 г. - адвокатите на Асандж отправят последен опит да спрат екстрадицията му във Върховния съд.

Май 2024 г. - Върховният съд постановява, че Асандж може да подаде нова жалба срещу екстрадицията в САЩ.

24 юни 2024 г. - Асандж е освободен от затвора под гаранция и се качва на полет до американска територия в Тихия океан, за да оформи споразумение за признаване на вина.