Руският президент Владимир Путин заплаши, че Москва ще „отговори със същото“, ако европейски държави конфискуват руски търговски кораби, съобщават The Kyiv Independent и Euronews.
Той определи подобни опити като „нищо повече от пиратство“.
Изявлението идва на фона на засилващите се усилия на Запада да ограничи т.нар. руски „сенчест флот“ - група от остарели и недостатъчно застраховани танкери, които Москва използва, за да заобикаля санкциите и да извършва хибридни операции.
„Виждаме, че властите на някои държави, в нарушение на международното морско право, се опитват да ограничат движението на плавателни съдове, принадлежащи на нашите икономически оператори“, заяви Путин по време на посещение на учения на руския Тихоокеански флот.
„А напоследък дори им хрумна идеята да конфискуват нашите кораби и да продават откраднатото от нас имущество“, каза той.
Путин добави, че Москва ще бъде принудена да отговори със същото, ако подобни методи бъдат приложени на практика.
През последните месеци държави като Швеция, Франция, Великобритания и Белгия са задържали плавателни съдове от руския „сенчест флот“, много от които плават под флагове на трети държави и в нарушение на санкциите.
Междувременно шведски съдилища се съгласиха да предадат на Украйна кораба „Кафа“ (Caffa), част от „сенчестия флот“, който е превозвал зърно, откраднато от окупирани украински територии.
На 7 януари САЩ също конфискуваха танкер под руски флаг в Атлантическия океан за първи път в най-новата история, въпреки че според съобщения Москва е изпратила подводница, която да го защитава.
Западните правителства и организации за наблюдение предупредиха, че корабите от руския „сенчест флот“ представляват риск не само за международната сигурност, но и за околната среда и морските екосистеми. Остарелите танкери са по-склонни към нефтени разливи.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google






















