Веднага ще бъде призната независимостта на отцепилите се от Украйна Донецка и Луганска народни републики, обяви руският президент Владимир Путин.
В дългоочаквано и изключително комплексно в структурата си изявление след заседанието на съвета по сигурността на Руската федерация, държавният глава не спести обвиненията си както към западните държави, така и към управляващите в Киев.
Путин подчерта, че хората в Донбас „са се обявили срещу пещерния национализъм и неонацизма“ и до момента „Русия направи всичко, за да запази териториалната цялост на Украйна“, но „депутатите и президентите се сменят, но агресивният режим остава“.
А корените на този режим Путин намери цял век назад. „Модерна Украйна беше напълно създадена от болшевишка Русия“, заяви той и подчерта, че по времето на Ленин са били взети неудачни решения, които са довели до отнемането на исторически руски земи и така ранната власт в СССР е отстъпила пред „националистическите амбиции“.
По думите му след краха на плановата икономика през 80-те съветското ръководство, което според него е изцяло виновно за провала на Съюза, погрешно се е обърнало към ленинските принципи на национално самоопределение и така е подхранило апетитите на местните елити.
Така станало и с Украйна, като отношенията с нея не били „партньорство, защото Киев непрестанно искаше повече“.
„Украйна никога не е имала здрава държавническа традиция, управляващата класа преследва интереси, различни от тези на хората. „Цивилизационният избор“ не значи по-добри условия на живот, а подпомагане на враговете на Русия и укриване на откраднатото“, коментира Владимир Путин.
Според него „Украйна се контролира отвън – от консултанти, НПО и други институции“ и „държавата не е дори протекторат, а е чужда колония с кукли на конци начело“.
По думите му антиправителствените протести от Майдана през 2014 г. са се превърнали в преврат със западна помощ, като на фона на това се е засилил русофобският национализъм, който е подхранван отвън.
По отношение на желанието на Украйна да влезе в НАТО, Путин подчерта, че има принцип на неделимост на сигурността – не може една държава да подобрява своята безопасност за сметка на друга. Ракета „Томахоук“, изстреляна от база в Украйна, стига до Москва за 35 минути, посочи руският президент.
По думите му взаимното доверие се е загубило след 5-те вълни на разширение на НАТО след обещанието, че няма да има нови членки от бившата съветска сфера на влияние.
Веднага след изявлението си, Путин пристъпи към подписване на указа за Донбас, а финансираната от Кремъл телевизия РТ показваше масова радост в контролираните от сепаратистите градове.