Русия ще продължи да се противопоставя на западните санкции, заяви президентът Владимир Путин, след като Москва нахлу в Украйна. Обръщението му към виртуалната среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество беше първото му на международна среща след бунта в Русия миналия месец, пише Би Би Си. 

Путин подкрепи търговските споразумения между страните от ШОС в местни валути, което се разглежда като опит да се притъпят санкциите.

Срещата на върха на ШОС се провежда виртуално под ръководството на Индия. Путин използва платформата, за да изпрати послание за предизвикателство към Запада, заявявайки, че „Русия се противопоставя на всички външни санкции, натиск и провокации и продължава да се развива както никога досега“.

Той направи няколко публични изяви, откакто „Вагнер“ направи своя еднодневен бунт в края на юни, но за първи път се виждаше с група международни лидери.

Владимир Путин заяви, че повече от 80% от търговията между китайците и руснаците е в рубли и юани, и призова другите членове на ШОС да следват същия процес. Той също така приветства кандидатурата на руския съюзник Беларус да стане постоянен член на ШОС през следващата година.

Домакинът на срещата на върха индийският министър-председател Нарендра Моди призова членовете да засилят търговията, свързаността и технологичното сътрудничество, наред с други неща.

Но той не спомена пряко нито войната в Украйна, нито все по-настъпателната позиция на Китай в Индо-Тихоокеанския регион. Индия - исторически необвързана страна - трябваше да върви по тясно дипломатическо въже поради все по-силните си връзки със Запада.

Само няколко дни по-рано САЩ бяха постлали червен килим за Моди, когато той б приет във Вашингтон на държавно посещение.

Китай, Русия и четири централноазиатски държави създадоха ШОС през 2001 г. като контрамярка за ограничаване на влиянието на Запада в региона. Индия и Пакистан се присъединиха към нея през 2017 г. Групата стана по-важна за Русия и Китай, тъй като отношенията им със Запада се влошиха.

Експертите твърдят, че потенциалът на групата не може да бъде подценяван, въпреки съществуването на по-значими форуми като БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), Г-20 и Г-7.

ШОС обединява около 40% от населението на света и над 20% от световния БВП. Като се прибави и този на Иран, тя ще контролира около 20 % от световните петролни запаси.

Включването на Иран като пълноправен член на тазгодишната среща ще увеличи енергийния портфейл на ШОС, но ще предизвика гняв в западните столици. Тъй като ШОС все повече се противопоставя на ръководените от Запада форуми, за Индия може да стане по-трудно да постигне дипломатически баланс между различните си глобални партньори.