Къде е президентът Владимир Путин и какво се случва зад стените на Кремъл – това бяха основните въпроси два дни след края на похода на „Вагнер“ към Москва на 24 юни.

Руският държавен глава имаше писмена позиция, публикувана на 25 юни, а на следващия ден изпрати записано видео, което се излъчи при откриването на индустриален форум.

В седмицата след бунта телевизионните изяви на Путин зачестиха, започвайки да възстановява публичния образ пред вътрешната аудитория, след като частната армия достигна на 200 километра от столицата на Руската федерация, предава Би Би Си.

Изявление в понеделник

Първото му изявление относно похода към Москва дойде във вечерните часове на понеделник, когато в свое обръщение той обвини „западните покровители“ на Украйна в опит за „братоубийствена война“.

„Обществото обаче се консолидира – всички се сплотиха около отговорността за отечеството“, каза още Путин.

В самото му изявление нямаше новини относно предстоящи промени и какви мерки ще бъдат взети след опита за преврат.

Той акцентира върху единството на Руската федерация, изразявайки благодарност към руското общество, политици, религиозни лидери, руските военнослужещи и службите за сигурност.

Последва и среща с ръководството на армията и службите

Владимир Путин на среща с ръководството на армията и службите
Снимка: Reuters

Веднага след изявлението му на 26 юни Путин събра на среща шефовете на службите и на армията, за да обсъдят положението в страната.

„Събрал съм ви тук тази вечер, за да ви благодаря за работата пред последните дни и да обсъдим ситуацията към настоящия момент. Също така да обсъдим задачите, които седят пред нас. Трябва да направим и анализ на събитията от последните дни“, каза преди началото на срещата Путин.

Церемония във вторник

Президентът Владимир Путин се обърна към членове на армия, Националната гвардия и службите за сигурност с благодарност за поддържането на реда по време на съботния бунт на „Вагнер“.

„Вие защитихте конституционния ред, живота, сигурността и свободата на нашите граждани, опазихте родината ни от сътресения, фактически спряхте гражданска война“, каза Путин на церемонията, на която награди военнослужещи и бойци.

Путин по време на церемония
Снимка: Reuters

„Руската армия и народ не бяха на страната на метежниците“, заяви още президентът.

Последва и нова среща с ръководителите на армията, а основният акцент – дискредитирането на Евгений Пригожин.

Путин по време на церемония
Снимка: Reuters

Финансирането на фирмата за кетъринг на шефа на наемниците на „Вагнер“ ще бъде разследвана, обяви Путин и добави, че частната армия и нейният основател са получили близо 2 милиарда долара от Русия през последната година. Отделно фирмата за кетъринг била сключила договор за около 1 млрд. долара с Министерството на отбраната за периода от май 2022 година до май 2023 година.

„Надявам се, че като част от работата, никой не е откраднал нищо или е откраднал малко, но ще разследваме всичко“, каза президентът.

Среща с хората в сряда

В сряда Путин демонстрира близостта си хората по време на посещение в Дагестан. Това беше първото му пътуване след бунта на „Вагнер“.

По време на посещението си там той участва в среща, свързана с развитието на туризма.

Путин в Дагестан
Снимка: Reuters

Според информацията Путин се е срещнал със стотици хора, които са го посрещнали с радост и протегнати ръце, за да се здрависат, като президентът дори целуна момиче по главата, което се снимаше с него.

Форум и рисунки в четвъртък

Президентът Владимир Путин присъства на форума „Силни идеи за новото време“.

Докато го развеждаха из изложбата, той беше помолен да нарисува нещо на интерактивна дъска, върху която вече имаше математически формули.

Путин нарисува нещо, което прилича на смешно лице и го подписа. Не беше дадено обяснение за значението на рисунката или какво представлява тя.

Владимир Путин рисува
Снимка: Reuters

По време на обиколката руският президент изпробва произведен в русия „геймърски стол“ и „геймърското бюро“.

Путин изпробва произведен в Русия геймърски стол
Снимка: Reuters

По-късно през деня, говорейки пред публиката от млади изобретатели, Путин подчерта важността на това правителството да подкрепя иновациите и младите иноватори, така че Русия "винаги да бъде крачка пред всички останали".

Седмица като в предизборна кампания

С появи навсякъде руският президент сякаш влезе в предизборна кампания, белязана от послания за единство и спокойствие. Въпреки това бунтът на „Вагнер“ показа много слабости в режима му.

Поредното доказателство бе и ареста на доскорошния ръководител на руските сили в Украйна.