Владимир Путин нареди възраждането на алтернативата на песенния конкурс "Евровизия" от съветската епоха, след като Русия получи забрана да участва в конкурса, съобщава "Гардиън".
Руският лидер подписа указ, с който инструктира властите да възобновят песенния конкурс „Интервизия“ в Москва тази година с цел „развитие на международното културно и хуманитарно сътрудничество“.
Президентският пратеник Михаил Швидкой по-рано заяви, че „почти 20 държави“ са се съгласили да участват, включително Бразилия, Куба, Индия, Китай и други „приятелски“ нации. Швидкой каза, че състезанието ще се проведе през есента.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Русия получи забрана да се състезава в Евровизия през 2022 г. след нахлуването ѝ в Украйна.
Впоследствие руските национални радио- и телевизионни оператори прекратиха членството си в Европейския съюз за радио и телевизия, който организира шоуто, което им попречи да участват в бъдещи конкурси.
Путин назначи няколко високопоставени служители да организират конкурса Интервизия, включително вицепремиера Дмитрий Чернишенко, който беше посочен като ръководител на организационния комитет.
Стартиран при бившия съветски лидер Леонид Брежнев, оригиналният конкурс Интервизия се провежда спорадично от 60-те до 80-те години на миналия век като отговор на източния блок на Евровизия. Конкурсът, проведен в Полша и тогавашна Чехословакия, привлече участие и от неевропейски страни, включително комунистическите съюзници на Москва като Куба. Той беше широко възприеман като символ на откритост след смъртта на съветския диктатор Йосиф Сталин и отбеляза художествени традиции в целия блок.
Финландия, която се стремеше да запази неутралитет по време на Студената война, беше една от малкото страни, които участваха в Евровизия и Интервизия, като включиха артисти във всеки конкурс.
Русия за първи път се състезава в Евровизия през 1994 г., само няколко години след падането на Съветския съюз, отбелязвайки началото на дълга и сложна връзка с конкурса.
През 2000-те години Евровизия се превърна в едно от най-дългоочакваните събития в страната, като Москва често изпращаше някои от най-големите си звезди.
Певецът Дима Билан остава единственият руски победител в Евровизия, спечелил победата през 2008 г. с песента си Believe. На следващата година Москва беше домакин на състезанието с грандиозна заявка, като похарчи 42 милиона долара, което го направи най-скъпата Евровизия досега.
Но тъй като Русия предприе все по-консервативна посока под управлението на Путин, критиките нараснаха срещу известното пищно състезание, което често празнува ЛГБТК+ теми и изпълнители, като официални лица в Москва често критикуват съдържанието за подкопаване на „традиционните семейни ценности“.
Руският сенатор Лилия Гумерова каза пред местните медии, че конкурсът „Интервизия“ ще бъде „шанс за популяризиране на истинска музика“, а „не на фалшиви ценности, които са чужди на всеки нормален човек“, осъждайки Евровизия за включването на изпълнители като австрийската драг изпълнителка Кончита Вурст.
Според документите, с които "Ройтерс" се запознава, Intervision ще има консервативен тон, като творците ще бъдат призовани да подчертават уважението към „традиционните универсални, духовни и семейни ценности“.
„Артистите не могат да изпълняват песни, които призовават към насилие, унижават честта и достойнството на обществото и е необходимо политическите теми да бъдат напълно изключени в текстовете“, гласи един от руските планови документи.
„Конкурсът ще бъде отворен за участие на всички страни, които желаят да го направят“, се добавя в документите, а участниците трябва „да уважават културните, етичните и религиозните традиции на другите народи по света“.
"Ройтерс" съобщи, че изпълнителите ще имат до четири минути, за да изпеят песента си на живо на езика, който изберат. Победителят ще отиде на турне и ще получи парична награда.
Миналият ноември Путин каза в интервю, че лично е обсъждал идеята за организиране на съперник на Евровизия с китайския президент Си Дзинпин. „Нашите китайски приятели го подкрепиха и го приеха. Ще видим какво ще излезе от това“, каза Путин пред руски репортер.
Някои наблюдатели поставиха под съмнение жизнеспособността на Интервизия, предвид предишните неуспешни опити на Русия да организира мащабни събития без участието на Запада.
Миналата година Путин спря плановете за домакинство на обявените по-рано Игри на приятелството, мащабно мултиспортно събитие, предвидено като водена от Русия алтернатива на Олимпиадата, след като повечето руски спортисти бяха отстранени от международни състезания след пълномащабното нахлуване в Украйна.
Никита Михалков, известен руски режисьор и близък съюзник на Путин, също многократно е призовавал Москва да създаде „евразийски“ еквивалент на Оскарите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK