След като вчера стана ясно, че еднократният данък върху депозитите в банките в Кипър ще засегне много руски инвеститори, днес президентът Владимир Путин взе отношение по въпроса. Той нарече „несправедлив, непрофесионален и опасен” данъка, който предстои да бъде гласуван от парламента в Никозия.
В същото време Министерството на финансите на федерацията отказа коментар на евентуалното въвеждане на данъка върху депозитите с мотива, че е прекалено рано.
Сутринта в понеделник държавният глава на Русия е свикал оперативно съвещание с ръководството на администрацията и съветници по икономическите въпроси, информира говорителят му Дмитрий Песков, цитиран от „Ройтерс”.
Руският зам.-министър на финансите Сергей Шаталов изрази разбиране с желанието на Кипър да получи допълнителни приходи, но предупреди, че то няма да се хареса на руските бизнесмени. Той цитира различни източници, според които има вариант да бъдат обложени само лихвите по депозитите, а не целите суми по спестяванията. „Този вариант въобще не е страшен, дори е справедлив,” отбеляза финансистът.
Програмата за финансово подпомагане включва извънреден данък върху депозитите в кипърските банки при сметки над 100 000 евро, който може да достигне до 9,9%. Най-силно засегнати може да се окажат руските инвеститори, защото налогът заплашва да изпари до 3,5 млрд. евро от техните вложения.
Към критиките се присъедини и руският премиер Дмитрий Медведвев, който определи въвеждането на такъв данък като „конфискуване на чужди пари”. „Русия ще бъде принудена да внесе "корекции" в отношенията си с Кипър, в случай че страната наложи данък върху банковите депозити,” заяви той.
Руският финансов министър Антон Силуанов заяви, че решението на Еврозоната да се наложи данък върху банковите депозити в Кипър е било взето без да са се водили преди това консултации с Москва. „Договорихме се с партньорите от еврозоната, че ще координираме действията си,” изтъкна Силуанов и допълни, че страната му може да преосмисли участието си в общите усилия за оказване на помощ на Кипър.