Бившият президент Доналд Тръмп изказа повече от 30 неверни твърдения по време на президентския дебат срещу Камала Харис, установи проверка на Си Ен Ен.

Тръмп демонстрира голямо разнообразие при развиването на грешни тези по теми за имиграцията, отбраната и икономиката.

Камала Харис беше много по-прецизна в изказа си от Тръмп, като има само едно невярно твърдение, но на моменти изказа подвеждащи твърдения или липсваше контекст.

Ето проверка на фактите на някои от бележките, направени от всеки кандидат.

  • Тръмп твърди, че мигранти пристигат в САЩ от затвори и психиатрични заведения

Бившият президент Доналд Тръмп повтори твърдението, че мигрантите пристигат в САЩ, след като са избягали от затвори и психиатрични заведения.

„Имаме милиони хора, които се вливат в страната ни от затвори, от психиатрични заведения и лудници“, каза Тръмп.

Кандидатът на Републиканската партия често прави това твърдение, като допълва, че затвори и психиатрични заведения се изпразват умишлено, а хората оттам някак си влизат в САЩ.

Няма доказателства, които да подкрепят твърдението на Тръмп.

Представители на две антимиграционни организации казаха пред Си Ен Ен миналата година, че нямат информация подобни случаи, които биха потвърдили историята на Тръмп. Порталът FactCheck.org също не откри нищо.

В отговор на запитване на от 2023 г., говорителят на кампанията на Тръмп Стивън Ченг цитира статия от 2022 г. от десния уебсайт Breitbart News за предполагаем доклад на федералното разузнаване, предупреждаващ агентите на граничния патрул, че Венецуела е направила това. Но това неясно и непотвърдено твърдение за действията на Венецуела никога не е било потвърдено.

Втора статия, която Ченг цитира по това време, разглежда решение на президента на Мексико да освободи 2685 затворници, но никъде не става дума за миграцията. Материалът просто обяснява, че президентът ги е освободил „като част от усилията да освободи онези, които не са извършили сериозни престъпления или са били държани несправедливо“.

 
  • Тръмп за броя на имигрантите без документи по времето на Байдън

Доналд Тръмп заяви, че „21 милиона души“ пресичат границата на Съединените щати месечно при президента Джо Байдън.

Посоченият брой не е верен.

Общият брой мигрантите на северната и южната граница от февруари 2021 г. до юли 2024 г., е приблизително 10 милиона - много по-малко от цифрата на Тръмп за „21 милиона“. Някои от тях са директно връщани обратно и не са допускани в САЩ.

  • Камала Харис относно решението Върховния съд за имунитета на Тръмп

Вицепрезидентът Камала Харис каза, че Върховният съд на САЩ е постановил по-рано тази година, че Тръмп „по същество ще има имунитет за всяко неправомерно поведение“, извършено от него, докато е в Белия дом.

Тук липсваше контекст.

В решението си през юли шестимата консервативни съдии предоставиха на Тръмп известен президентски имунитет срещу наказателно преследване, но не пълен имунитет, както бившият президент поиска в делото си за подривна дейност във федералните избори през 2020 г.

Съдът каза, че Тръмп не може да бъде преследван за "официални действия", но че може да бъде изправен пред наказателно преследване за предполагаеми престъпни действия, извършени по време на управлението.

„Президентът има имунитет относно официални актове, но не всичко, което президентът прави, е официално. Президентът не е над закона“, се подчертава в решението.

  • Тръмп повтаря твърдението, че мигранти ядат домашни любимци

Бившият президент Доналд Тръмп повтори невярно, което беше популяризирано от много видни републиканци през изминалата седмица, включително републиканския кандидат за вицепрезидент сенатор Джей Ди Ванс.

Тръмп твърди, че хаитянските мигранти в град Спрингфийлд, Охайо, крадат домашните кучета и котки на хората и ги изяждат.

Това е невярно.

Град Спрингфийлд и местната полиция заявиха, че няма доказателства за това. Изглежда историята произтича от публикация във Facebook, в която някой, който се представя за местен жител, преразказва история за съсед на негов приятел.

В изявление говорител на град Спрингфийлд каза, че „няма достоверни доклади или конкретни твърдения за нараняване или малтретиране на домашни любимци от лица в рамките на имигрантската общност“.

  • Тръмп твърди, че Харис се е срещнала с Владимир Путин дни преди руската инвазия

Доналд Тръмп заяви, че вицепрезидентът Камала Харис се е срещнала с руския президент Владимир Путин дни преди Русия да нахлуе в Украйна и не е успяла да го възпре.

„Те я изпратиха да преговаря за мир, преди тази война да започне. Три дни по-късно Путин влезе и започна войната, защото всичко, което казаха, беше слабо и глупаво“, каза Тръмп.

Харис не е изпращана да преговаря за мир и не се е срещала с Путин.

В действителност тя се срещна със съюзници на САЩ, включително украинския президент Володимир Зеленски, на Мюнхенската конференция по сигурността в дните преди инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г., на която няма руски представители.

През юли говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не може да си спомни за нито един контакт между Владимир Путин и Камала Харис.

Мюнхенската конференция се проведе от 18 февруари до 20 февруари 2022 г. Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г.

  • Камала Харис за американските военнослужещи във военни зони

Вицепрезидентът Камала Харис каза, че към днешна дата „няма нито войник на армията на Съединените щати, който да е на активна служба в която и да е военна зона по света, за първи път през този век“.

Това твърдение е подвеждащо.

Американски военнослужещи бяха подложени на обстрел в Близкия изток многократно през последната година. Опасността срещу тях нарасна след атаката на „Хамас“ срещу Израел миналия октомври.

В момента има около 2500 американски войници в Ирак, които многократно бяха обект на обстрел.

Също така още военни бяха изпратени в района на Близкия изток, включително и от военноморските сили.

  • Тръмп за финансирането на НАТО

Бившият президент заяви, че САЩ са „плащали почти всичко за НАТО“ в продължение на години, докато не е накарал останалите държави да увеличат вноската, заплашвайки да не спази клаузата за колективна отбрана на Алианса.

Твърдението на Тръмп, че САЩ „плащали почти всичко за НАТО“ се нуждае от контекст.

Държавите от Алианса плащат вноски, които да покриват организационните разходи на НАТП. Тези вноски се определят въз основа на националния доход на всяка страна. През 2016 г. 22% от бюджетът на НАТО е от вноската на САЩ.

Членовете на Алианса трябва да се стремят да отделят поне 2% от БВП за военните си разходи и модернизация. Тези средства се разходват от държава членка за нейни разходи и не отиват в „обща сметка“ на НАТО. В рамките на Алианса САЩ имат най-голям бюджет за отбрана.

Освен тезите, свързани с миграцията и отбраната, двамата кандидати за президентския пост срещнаха трудности и с числата по време на дебата. Бюджет, инфлация и данъци бяха други теми, в които имаше неверни твърдения. Повече за тях четете на businessnovinite.bg.