Коронавирусът може да доведе до увреждане на панкреаса и да причини диабет. Това показва ново изследване на екипа на Шиюбинк Чен от катедрата по хирургия на университета „Вайл Корнъл Медисин“, цитирано от „Бизнес Инсайдър“.
Все по-голям брой доклади показват, че хора, които са преболедували COVID-19, се оплакват от начални симптоми на диабет. Това е заболяване, свързано с излишък на кръвна захар, който може да е причинен от недостатъчното производство на хормона инсулин или от развита резистентност към него.
Отличителен белег, наблюдаван след COVID-19, са високите нива на кръвната захар, които организмът произвежда. Организмът се нуждае от високи дози инсулин, за да балансира системата и ниските му нива означават увреждане на панкреаса, който трябва да го произвежда.
Една от теориите за връзката между заболяването и вируса е, че тялото възприема клетките на панкреаса като коронавирус и се опитва да ги унищожи. Оказва се, обаче, че коронавирусът директно атакува важния орган като на практика го тласва към самоунищожение.
Екипът е работил с проби на петима донори, заразени с COVID-19, като освен това са заразили клетки от панкреаса на здрави гора. Проучването установило, че след инфекцията клетките на панкреаса започнали да произвеждат по-малко количество инсулин и по-голямо количество глюкагон, който има обратен ефект.
Освен промяната в хормоните, клетките произвели и храносмилателния ензим трипсин, както и веществото, което дава сигнал на тялото, че дадени клетки са болни и трябва да бъдат унищожени от имунната система. До момента учените не са сигурни, дали този ефект е достатъчно тежък, за да предизвика развитие на диабет при хора, които преди не са имали.
„Ясно е, че има връзка, има някакъв механизъм, който кара болестите да се подхранват взаимно. Въпросът е дали новопоявилият се диабет може да бъде причинен от този вирус.", коментира Франсиско Рубино, председател на метаболитната хирургия в лондонския „Кингс Колидж“. Той допуска, че коронавирусът може да промени функциите на бета- клетките, но развитието на диабет може да се дължи и на други причини, като например, че някои от хората да са имали заболяването преди да хванат COVID-19, но да не са знаели за него.
Според учени не е ясно колко дълго ще продължат симптомите на диабет след инфекцията и дали състоянието е постоянно, но съветват да се избегне изцяло заразяването с COVID-19, като се постави ваксина.