Хората са стотици пъти по-опасни от естествените хищници като голямата бяла акула. Това показва проучване, публикувано в специализирания сайт Communications Biology, пише Би Би Си.

В изследването се казва, че ние използваме около една трета от всички диви животни за храна, лекарства или за домашни любимци, като почти половината от тях са изложени на риск от изчезване. Учените предупреждават за дълбоки последици за цели екосистеми.

„Размерът и мащабите на това, което открихме, ни изненадаха. Хората разполагат със спиращо дъха разнообразие от начини на използване на животните, но трябва да преминем към устойчиви взаимоотношения между човека и природата по целия свят“, казва д-р Роб Кук от Центъра по екология и хидрология на Обединеното кралство в Уолингфорд.

Изследователите са анализирали данни за почти 50 000 различни диви бозайници, птици, влечуги, земноводни и риби, които хората използват за храна, лекарства или облекло. В проучването влизат и тези, които човекът взима от дивата природа за търговия с домашни любимци.

Те установяват, че използваме или търгуваме с 14 663 вида - около една трета от всички гръбначни животни - и водим до изчезването на 39% от тях. А нашето въздействие е до 300 пъти по-голямо от това на най-големите хищници като голямата бяла акула, лъва или тигъра.

Човечеството сега оказва по-голямо влияние върху другите животни на планетата, отколкото когато и да било в историята. Навлизаме в антропоцена - периода, през който човешката дейност оказва доминиращо влияние върху климата и околната среда.

Опитомените животни вече съставляват по-голямата част от животинските видове на сушата, като оформят природния свят.

Изследователите предупреждават, че продължаващата свръхексплоатация на дивите животни ще има „дълбоки последици за биоразнообразието и функционирането на екосистемите“.