Работата при екстремни горещини може да удвои риска от мъртво раждане и спонтанен аборт за бременни жени, показва ново изследване от Индия. В него са участвали над 800 жени от южната част на страната.

Около половината от тях са били излагани на горещини по време на работа като селскостопански работници на полето, а другата половина са били в по-хладни среди като училища или болници.

Според изследването няма универсален праг за това кое ниво на топлина се счита за твърде горещо за човешкото тяло.

„Въздействието на топлината е свързано с това, на което сте свикнали вие и тялото ви“, казва проф. Джейн Хърст, един от учените, изготвили изследването.

Сумати е една от бременните жени, които са участвали в проучването. Тя разказва за трудностите по време на работа и как е загубила детето си. Сумати идва във фермата за краставици преди и след основната си работа като готвачка в училище. Там получава заплащане от около 200 индийски рупии или малко под 5 лева за усилията си.

„Ръцете ми горят в тази жега“, разказва тя пред Би Би Си, докато сваля ръкавиците си след двучасова беритба на краставици.

„Чувствах се толкова изтощена, докато бях бременна и работех на тези температури“, разказва още тя.

Един ден, докато Сумати носи обяд на съпруга, внезапно ѝ прилошава. Същата вечер отива на лекар, където разбира, че е претърпяла спонтанен аборт на 12-ата седмица от бременността.

Сумати никога няма да разбере със сигурност дали работата в горещините има нещо общо със загубата на първото ѝ дете.

Въпреки това в общ план проучването установява, че жените, които работят при подобни условия като нея, са два пъти по-склонни да преживеят мъртво раждане и спонтанен аборт, отколкото тези, работещи в по-хладна среда.

Важно за жените в целия свят

Бременните жени в проучването в Индия наистина са „в челните редици на преживяването изменението на климата“, казва проф. Хърст.

Очаква се средната температура на Земята да се повиши с близо 3 градуса до края на века, а Световната здравна организация (СЗО) предупреждава за „екзистенциална заплаха за всички нас“ с бременни жени, изправени пред „някои от най-тежките последствия“ от горещините.

Предишни проучвания показват около 15% увеличение на риска от аборт и мъртво раждане по време на горещи вълни, но те обикновено са провеждани в страни с високи доходи като САЩ и Австралия.

„Последните открития от Индия са особено тревожни и имат по-тежки последици“, добавя още проф. Хърст.

„В Обединеното кралство летата стават все по-горещи и въпреки че не е толкова горещо като Индия, тези неблагоприятни ефекти върху бременността могат да се видят при много по-ниски температури в по-умерен климат, като в Обединеното кралство“, обяснява още той.

Какво е решението?

Все още няма официални международни съвети за бременни работещи жени по време на най-големите горещини.

Основните насоки, които съществуват за работа в горещо време, се позовават на проучвания, включващи мъже в американската армия през 60-те и 70-те години на миналия век, с тегло 70-75 кг и с 20% телесни мазнини.

Проф. Хърст се надява, че това проучване в Инидя и по-нататъшните изследвания ще променят това.

Междувременно проф. Хърст и проф. Венугопал, които ръководят изследването,  дават своите съвети за бременни жени по време на  работа в горещите дни:

  • Да избягваме продължителното стоене на слънце
  • Да си взимаме чести почивки на сянка
  • Да избягваме правенето на упражнения и печенето на слънце за дълго време
  • Да пием много течности

Напредъкът в Индия е бавен, но сигурен. Процентът на мъртвородените все още е 12,2 на 1000 раждания, според данни на Групата на Световната банка. За сравнение, във Великобритания процентът е 2,7.

Правителството предлага на по-бедните жени 18 000 рупии (около 388 лв.) на 12-ата седмица от бременността, за да се опита да облекчи част от финансовия товар за жените. Въпреки това повечето сила за това е в ръцете на шефовете на работното място и някои от тях се справят отлично.

Други организации предлагат образователни сесии с лесни стъпки за това как да се предпазват от жегата бременните жени, предлагат и изолирани бутилки, за да имат достъп до студена питейна вода.