От няколко дни протестиращите у нас искат в България да се приложи исландският модел. Как преди пет години 300 хилядната островна държава излезе от банкова, финансова и политическа криза?
„Събраха се на парламент от типа на 930 година и започнаха да създават закони, всеки имаше право да се обади по телефона и да постави своите въпроси”, каза Айгир Сверисон.
Рецептата на премиера Йохана Сигудардотир - опрощаване на частните дългове, защита на социалните плащания и виновните в затвора.
„Първоначалните стъпки драстични, осмислени и най-важното одобрени от обществото. Частните лица, те са между 20 и 30 на брой които бяха виновни за финансовата криза, ги обявиха за престъпници, с Интерпол ги издирват”, поясни Сверисон.
Социалдемократката Сигудардотир стана премиер от позицията на бивша стюардеса и синдикален активист. Пълната свобода на словото в медиите, обаче се превърна в най-силното оръжие срещу кризата.
„Хората изпращат статии на всякакви теми, които индивида го интересува, в тях се поставя въпрос от тип съседски характер, ако имате. От тази гледна точка създаването на инициатива за законодателни промени, за конституционни промени в Исландия се случва буквално за часове. Всеки един, който има способността да поеме отговорността за действията си е добре дошъл”, каза той.
Днес страната разработва планове за облекчаване на капиталовия контрол и разпродаване на дялове от една от банките, които правителството национализира в разгара на кризата.
Засега туризмът е по-печеливша индустрия от риболова. Исландия е лишена от находища на полезни изкопаеми, но е на път да завърши бюджетната 2013-та година с излишък.