Със счупен крак и патерици на протест. Така 26-годишната Мариами Бенидзе от Грузия обикаля от седмици големите площади в Тбилиси, борейки се за демократичното и европейско бъдеще на своята страна.
„Просто чудесна атмосфера! Никога не съм преживявала нещо подобно. Имаме обща цел, за която да се борим“, описва настроението сред демонстрантите Мариами.
Младите грузинци, предимно представители на поколението Z, са основната сила на протестите срещу закона за „чуждестранните агенти“, който бе приет окончателно от парламента преди две седмици.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Борбата не е непременно само и единствено за закона, а за нещо много по-голямо – именно в коя посока се насочва Грузия. Към Европейския съюз или към Русия“, споделя 27-годишната Мариам Дудучава, която също взима участие в масовите демонстрации както в Тбилиси, така и в Берлин.
Какво представлява законът за „чуждестранните агенти“?
Още през 2023 г. управляващата партия „Грузинска мечта“, определяна от опозицията като „проруска“, се опита да прокара спорния закон, но отстъпи пред масово протестиращите и тогава грузинци. През април тази година правителството възобнови разглеждането на законопроекта, който задължава неправителствените организации да се обявяват за „чуждестранни агенти“, ако получават над 20% от финансирането си от чужбина.
Самите грузинци наричат закона „руски“ и смятат, че той представлява копие на Кремълското законодателство, което от 2012 г. насам се използва за разправа с опонентите на властта в Русия. В съответствие с руския наратив „Грузинска мечта“ твърди, че законът е необходим за запазване на суверенитета на страната и борба срещу „външни сили“, които се опитват да се месят във вътрешната й политика.
Протестите в очите на младите грузинци
„Това са мирни демонстрации, но правителството проявява жестокост към демонстрантите. Много от тях бяха арестувани, сплашвани и дори бити“, споделя Мариам Дудучава.
Тя разказва как във Фейсбук групата, в която се организират протестите, много хора са споделили, че са получавали обаждания от скрити номера и са били заплашвани с цел да прекратят участието си в масовите демонстрации. В това число влиза и самата тя.
„Така те искат да ни покажат, че знаят къде ходим, какво правим. Това е точно тази политика на страх – това, което Путин прави. В Русия тя проработи и днес никой не смее да излезе на улицата“, казва младата жена.
Въпреки че противниците на закона са представители на различни възрастови групи, по-младите са особено активни и гласовити. За разлика от по-възрастните, някои от които все още изпитват носталгия по Съветския съюз, младите грузинци са родени в свободна страна и нямат сантиментални връзки с Русия. Много от тях говорят добре английски език и пътуват в рамките на Европейския съюз благодарение на безвизовия режим, който сега е застрашен заради спорния закон. Именно заради това погледът им е устремен към Европа.
Как се стигна дотук?