Хиляди грузинци продължават повече от месец да протестират на площадите в Грузия. Приетият от парламента документ, известен като „закона за чуждестранните агенти, взирви обществото. Грузинците го наричат „руския закон“.  

Съгласно новите текстове всяка организация или физическо лице, което получава над 20% от своето финансиране от чужбина, ще бъде обявена за чуждестранен агент.

Грузинците очакват закона да бъде използван за репресии срещу проевропейската опозиция в страната и го виждат като част от стратегията на управляващите да прекъснат европейския път на Грузия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От 12 години на власт в Грузия е „Грузинска мечта“. Те официално обявяват себе си за евроатлантици, но действията им са в интерес на Кремъл. Напоследък управляващите страната вече не се преструват. Законът за чуждестранните агенти е само поводът, който масово изкара грузинците на улицата.

Теона Цхомелидзе е грузински журналист, граждански активист. Разказва ни защо тя и нейните сънародници протестират.    

Снимка: btvnovinite.bg

„Управляващата партия „Грузинска мечта“ лъжеше през тези години. Когато грузинското правителство започна да говори за руския закон, реториката на членовете на нашата управляваща партия към западните ни партньори, се промени. Те започнаха да говорят все по-малко за европейско бъдеще, а тезите им започнаха да стават все същите като тези на Русия. Днес ситуацията вече е проста. Нашето правителство е проруско. Те взимат решения, диктувани от Кремъл“, обяснява журналистът.

Още преди да отнеме насилствено територия на Украйна през 2014 г., Русия нападна Грузия през 2008 г. със сходни наративи – за да помага на руското население. Москва окупира 20% от територията на Грузия, точно като в Украйна създаде свои прокси републики и вече прави опити да ги анексира. „Руският закон“ е само повод грузинците да протестират срещу власт, която ги е излъгала, че е проевропейска.

„Грузинска мечта“ управлява бившата съветска република с по-малко от 4 млн. души население повече от 10 години. Но силният човек в държавата формално не е на власт. Той е почетен председател. Той е бившият министър-председател Бидзина Иванишвили. 

„Иванишвили е на първо място олигарх. Той има огромно влияние върху управляващата партия, върху правителството и върху някои медии. Както е известно той е натрупал своите милиарди в Русия преди години – през 90-те години. Винаги е имало въпроси за неговите интереси в Русия и за връзките му с Путин. Той взима всички решения в Грузия. Всички решения, които нашият парламент взима“, обяснява Теона Цхомелидзе.

Въпреки че Грузия има съдбата на Украйна и плаща с кръв цената да се откъсне от руската зависимост, грузинското правителство не помага военно на Украйна. На фона на общество, което масово подкрепя Украйна.

Грузинците са на улиците с флагове на ЕС, те подкрепят европейското бъдеще на своята страна. Но подкрепя ли Европа хората по улиците, извън обичайната за чиновниците подкрепа за ценности, която е само на думи.

САЩ обяви санкционен пакет, който е наречен акт „Грузински народ“. И тези санкции са срещу членове на нашето правителство. И срещу техните семейства. Ние мисли, че САЩ чу нашите протести и това е отговорът  Сега се надяваме, че ЕС ще въведе пакет от подобни санкции срещу нашето правителство. Ние очакваме страните от ЕС също да санкционират представители на управляващите в Грузия, защото вярваме, че това е много важно. Те притежават имущество в Европа, те имат активи в Европа. Затова и продължаваме нашата борба и нашите протести“, коментира Теона Тсхомелидзе.

Снимка: EPA

Аналозите между протестите в Киев през 2013 г. и тези в Грузия днес са неизбежни. Те са масово подкрепени и са от народи, които са излъгани от своите полиците, че ще работят за европейското им бъдеще.