Руският президент Владимир Путин предложи поправка в Конституцията, с която да бъдат забранени еднополовите бракове.
Според анализатори това е опит повече хора да гласуват на конституционален референдум, планиран за следващия месец и за който се смята, че ще задържи дългогодишния държавен глава на власт.
Въпреки това предварителни резултати сочат, че руснаците не са толкова ентусиазирани за предстоящото допитване, пише „Ню Йорк Таймс“.
„Включвайки поправка, която разпознава брака само между мъж и жена, превръщат референдума като вот за традиционни ценности. Сложиха му етикет с целта да привлекат тези „за“ и тези „против“, споделя базираният в Москва политолог Екатерина Шулман.
По думите ѝ ако избирателната активност е висока, новата конституция ще е легитимирана пред гражданите в Русия и международното общество.
През януари Путин предложи редица промени в конституцията от 1993 г. Предполага се, че това е опит да се даде възможност той да остане на поста и след 2024 г., когато е задължен да се откаже след втори пореден мандат.
Повечето предложения на Кремъл са толкова дълбоко юридически обвързани, че дори експертите се чудят как промените ще сработят и защо изобщо са необходими, добавя изданието.
Една от идеите е да се прехвърлят част от правомощията на президента към министър-председателя и парламента, като в същото време се създава ново звено „Държавен съвет“ с все още неизвестни задължения.
NYT отбелязва, че забраната за еднополови бракове е част от идеологическите позиции, които Путин подкрепя от години – социален консерватизъм, носталгия по Съветския съюз и устоите на руското православие.
Подкрепящи правителството експерти са на мнение, че много хора са обезпокоени от темите, а правителството се нуждае от морална легитимация.
„Когато работиш на базата на морални принципи, имаш повече легитимност в своите очи и в очите на хората“, допълва Алексей Чеснаков – директор на Център за актуални политики.