Южнокорейският президент Юн Сук Йол се опита да обясни шокиращото си решение да обяви военно положение миналата седмица, като заяви, че го е направил, за да защити демокрацията в страната.
В изненадващо телевизионно обръщение днес той заяви, че опитът е бил законно решение за „предотвратяване на срива“ на демокрацията и за противодействие на „парламентарната диктатура“ на опозицията.
Юн предположи, че няма да се оттегли от поста си преди второто гласуване за импийчмънт в парламента в събота.
„Ще отстоявам позицията си, независимо дали ще бъда подложен на импийчмънт, или ще бъда разследван. Ще се боря докрай“, заяви той.
Президентът и неговите съюзници са изправени пред разследвания по обвинения в бунт, а на няколко от тях е забранено да напускат Южна Корея.
В четвъртък оглавяваният от опозицията парламент гласува за импийчмънт на началника на полицията и министъра на правосъдието. Двамата служители бяха незабавно отстранени от длъжност.
За разлика от предложенията за импийчмънт на президенти, за чието приемане са необходими 200 гласа в 300-членното Народно събрание, други длъжностни лица могат да бъдат свалени от длъжност със 150 гласа.
В обръщението си Юн отрече, че заповедта му за военно положение е акт на въстание, като заяви, че политическите му съперници създават „фалшиви подбуди“, за да го свалят.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK