Южнокорейският президент Юн Сок Йол изненадващо обяви извънредно военно положение.
Това направи той в обръщение, излъчено на живо по телевизия YTN, като заяви, че ще изкорени „просевернокорейски антидържавни сили“.
Часове след обявения режим парламентът на Южна Корея се събра на извънредно заседание. Така депутатите гласуваха за отмяната на военното положение, обявено от президента.
А пред сградата протестираха привърженици на опозицията.
За първи път от 1980 г. насам в Южна Корея се обявява такъв режим.
„Обявявам военно положение, за да защитя свободната Република Корея от заплахата на севернокорейските комунистически сили, да изкореня подлите просевернокорейски антидържавни сили, които ограбват свободата и щастието на нашия народ, и да защитя свободния конституционен ред“, заяви президентът.
Той обаче уточни, че причините са вътрешнополитически, а не заплаха от Северна Корея.
Местната информационна агенция Yonhap цитира военните, според които дейността на парламента и политическите партии ще бъде забранена, а медиите и издателите ще бъдат под контрола на командването на военното положение.
Обявеното военно положение забранява и публичните протести срещу властта.
В обръщението си президентът не каза какви конкретни мерки ще бъдат предприети.
Реакциите на основните политически сили в Южна Корея
Изглежда и управляващи, и опозиция останаха изненадани от този ход на президента.
Основната опозиция в Южна Корея, Демократическата партия, призова всички свои депутати да се съберат в Националното събрание, законодателния орган на страната, съобщава южнокорейската информационна агенция Yonhap.
Лидерът на управляващата Партия на народната сила Хан Донг Хун нарече обявяването на военно положение „погрешен“ ход и обеща да го блокира.
„Танкове, бронетранспортьори и войници с пушки и ножове ще управляват страната“, заяви Лий Дже Мюн, лидер на опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, в живо онлайн предаване.
„Икономиката на Република Корея ще се срине безвъзвратно. Моите съграждани, моля, елате в Националното събрание“, каза още той.
Изненадващият ход на президента на Южна Корея предизвика шокови вълни в страната, която в началото на историята си е имала редица авторитарни лидери, но от 80-те години на миналия век се смята за демократична.
Реакция от САЩ
„Администрацията на американският президент Джо Байдън е в контакт с южнокорейското правителство и следи отблизо ситуацията“, заяви говорител на Белия дом, след като южнокорейският президент обяви военно положение в страната си.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK