Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол обяви военно положение. Това става за първи път в страната от 1980 година, предава Ройтерс.
Това са текстовете на военния декрет:
„За да защитим либералната демокрация от заплахата от сваляне на режима на Република Корея от антидържавни сили, действащи в Република Корея, и за да защитим безопасността на хората, с настоящото се обявява следното в цяла Република Корея като от 23:00 часа на 3 декември 2024 г.“:
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
- Забранява се всякаква политическа дейност, включително дейността на парламента, местните съвети и политически партии, политически сдружения, митинги и демонстрации.
- Всички действия, които отричат или се опитват да съборят либералната демократична система, са забранени, както и фалшивите новини, манипулирането на общественото мнение и фалшивата пропаганда са забранени.
- Всички медии и издания са под контрола на командването на военното положение.
- Забраняват се стачки, спиране на работа и митинги, които подбуждат към социален хаос.
- Целият медицински персонал, включително стажант-лекари, който стачкува или е напуснал медицинското поле, трябва да се върне на работните си места в рамките на 48 часа и да работи вярно. Нарушителите ще бъдат наказвани по реда на Закона за военното положение.
- Невинните обикновени граждани, с изключение на антидържавните сили и други подривни сили, ще бъдат обект на мерки за минимизиране на неудобствата в ежедневието им.
Нарушителите на горната прокламация могат да бъдат арестувани, задържани и претърсени без заповед в съответствие с член 9 от Закона за военното положение на Република Корея (Орган за специални мерки на командващия военното положение) и ще бъдат наказани в съответствие с чл. 14 от Закона за военното положение (наказания)“.
Интересен акцент е, че президентът не посочи конкретна заплаха от страна на ядрения Север, а се съсредоточи върху вътрешните си политически опоненти.
Изненадващият ход на президента на Южна Корея предизвика шокови вълни в страната, която в началото на историята си е имала редица авторитарни лидери, но от 80-те години на миналия век се смята за демократична.
Парламентът на Южна Корея се събра на извънредно заседание. Депутатите гласуваха за отмяната на военното положение, обявено от президента
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK