Хората от Южна Корея описват чувства на безпокойство, шок и объркване, след като президентът на страната обяви военно положение, което хвърли страната в политически хаос, пише Би Би Си.
В телевизионно обръщение във вторник президентът Юн Сук-йол каза, че този ход е необходим, за да се защити страната от комунистическите сили на Северна Корея и да се премахнат антидържавните елементи.
След това парламентът успя да се събере и да отхвърли въвеждането на военното положения, което забранява дейността на политическите партии.
„Чувството е сякаш държавният преврат в Мианмар се случва тук, в Корея. Тревожа се", каза Ра пред Би Би Си.
Непосредствено след изявлението на Юн военните на страната обявиха спиране на цялата парламентарна дейност.
Кадри на Ройтерс показваха хеликоптери, засилено полицейско присъствие пред Националното събрание в южнокорейската столица и напрежение между полицията и протестиращите.
Друга жителка на Сеул, Ким Ми-рим, каза пред британската медия, че набързо е опаковала комплект за спешни случаи, страхувайки се, че ситуацията може да ескалира. Тя припомни, че предишни случаи на военно положение включваха арести и лишаване от свобода.
„Как може някой, който казва, че служи на страната, да бъде толкова небрежен и да действа според прищявката си“, каза Дон Юнг Канг, собственик на малък бизнес, който произвежда аксесоари.
„Тази декларация е незаконна и представлява престъпно деяние, пряко нарушаващо конституцията и други закони“, каза в отговор опозиционната Демократическа партия. „Това по същество е държавен преврат“, се казва в позицията на партията.
Партията, от която президентът Юн Сук-йол е издигнат, също определи действията му като грешни.
Декларацията на Юн хвана мнозина неподготвени, а ситуацията се развиваше с бързи темпове само за часове. Въпреки това опозицията успя бързо да се събере в парламента и имаше достатъчно кворум, за да отхвърли обявяването на военно положение.
И въпреки силното присъствие на войски и полиция в столицата, превземането на властта от военните изглежда не се е осъществило.
Според южнокорейските закони правителството трябва да отмени военното положение, ако мнозинството в парламента го отхвърли.
Засега остава неясно какво ще последва в държавата, която гледа на себе си като на процъфтяваща, модерна демокрация, изминала далечен път от дните на диктатурата.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK