Правителството във Великобритания обяви, че ще продължи да изплаща обезщетения на жертвите на скандала със заразената кръв.

Припомняме, че предишното правителство призна за схемата през май месец едва след публикуването на доклада от публичното разследване на скандала.

До 24 август трябва да бъдат изготвени разпоредби, които да позволят прилагането на новата схема за изплащане на обезщетенията.

Жертвите на скандала със заразената кръв – като това са и семействата на заразените или починалите, ще започнат да получават парите си преди края на годината, а някои ще имат право на повече от 2,5 млн. паунда, потвърди правителството.

Схемата за обезщетения беше представена още през май, след като окончателният доклад от разследването на заразената кръв разкри това, което Риши Сунак, тогавашният министър-председател на Обединеното кралство, нарече „морален провал за страната, продължил десетилетия“.

Снимка: Getty Images

Припомняме как се стигна до това.

През 70-те години на миналия век Обединеното кралство изпитва затруднения да задоволи търсенето на лекарства за кръвосъсирване, поради което внася доставки от САЩ. Голяма част от кръвта обаче се купува от високорискови донори - като затворници и наркозависими.

Националната здравна служба и британското правителство са участвали в прикриването на данните за замърсени кръвни продукти. Правителствата и отговорните лица в здравния сектор не са реагирали, въпреки че рисковете от разпространение на СПИН са били ясни още от началото на 1980-те години. А даряващите кръв не са били правилно изследвани.

 

Заради това страната се изправя пред най-тежкото здравно бедствие в историята си.

В периода 1970-1991 г. над 30 хиляди души бяха заразени с различни вируси по време на кръвопреливане, включително с ХИВ и хепатит. Засегнатите пациенти са получавали кръвопреливания след инциденти, за операции или лечение на анемия.

Отличават две групи заразени пациенти – в първата са пациенти със заболявания на кръвта, имащи нужда от кръвопреливане, а във втората група са тези, на които се е наложило кръвопреливане заради раждане, операция или друго медицинско лечение.

Около две трети от всички заразени от първата група по-късно умират от болести, свързани със СПИН.

Според разследването между 80 и 100 от втората група са били заразени с ХИВ, а около 27 000 - с хепатит С. Смята се, че общо около 2900 души от тях са починали.

През 90-те години на ХХ век са правени опити да се прикрие скандала чрез унищожаване на документи. Бившата министър-председателка на Великобритания Тереза Мей всъщност започва разследването официално през 2017 година.

„Много пъти хората с властови позиции, които се ползват с доверие, са имали възможността да сложат край на всичко това, но са се провалили“, каза премиерът Риши Сунак през май месец тази година.

Британският лидер обеща компенсации за жертвите, „без значение колко би струвало това“.