Германия е в навечерието на парламентарни избори. . Според последните данни около 20 процента от имащите право на глас не са решили как да гласуват.
От Берлин предават специалните ни пратеници Кристина Баксанова и операторът Борис Пинтев:
Миграция, икономика, а през последната седмица и геополитиката - това са трите теми, които доминираха в предизборната кампания.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тя беше белязана от големи синдикални протести с искания за гарантирани работни места и добри условия на труд, но и от атаките в Магдебург, в Ашафенбург и в Мюнхен.
Преизбраният дебат за миграционната политика започна заради Ашафенбург.
В последния ден прожекторите отново са насочени към баварския град, където жителите почетоха загиналите преди атаката преди точно месец.
Синьото пиано в Ашафенбург е покрито с черен плащ. Любимото място за срещи в парка сега е място за размисъл.
"Не мога да го осъзная. Това не може да се осъзнае", казва местна жена.
"Атмосферата в града е тягостна. Беше убито дете. В цяла Германия вече се случват подобни неща и трябва да се направи неща срещу това", коментитра мъж.
Нападението в Ашафенбург съвпадна с началото на предизборната кампания в Германия и определи "Миграцията" като една от основните теми в дебатите. Месец по-късно Ашафенбург все още е притихнал. Жителите идват да запалят свещи и призовават политиците да не инструментализират темата.
Клаус Бернингер ни води към мястото, където се случва трагедията. Познавал е децата-мигранти и е правил различни благотворителни инициативи за тях.
Сред плюшените играчки, свещите и посланията за сплотеност е името на най-малката жертва - 2-годишният Янис от Мароко.
"Постоянно имаме тук демонстрации от десни радикали. Те продължават да използват случилото се и да насаждат враждебност към чужденците…", казва Клаус Бернингер, от гражданско обединение "Ашафенбург е шарен".
Клаус е едно от лицата на гражданско обединение с над 350 местни организации, религиозни общности, фирми и почти всички политически партии в града. Без "Алтернатива за Германия".
След трагедията образуват гражданска "защитна стена" срещу крайнодесните прояви.
"Разбира се, трябва да променим нашите мерки за сигурност. Това е ясно, но не можем, ей така да кажем - "всички чужденци да си ходят. Искаме само ние да сме тук". Това за мен отива твърде далеч", коментира Клаус Бернингер.
Край мястото за почит се спира и 48-годишният Щефан. Казва, че от новия парламент и бъдещото правителство иска промяна в миграционната политика.
В Ашафенбург една трета от жителите - или около 24 хиляди души, са чужденци. Много от тях утре също ще застанат пред изборните урни.
А снощното нападение с нож в центъра на Берлин е с антисемитки подбуди. Задържаният е 19-годишен сирийски бежанец, който е бил познат на полицията с предишни прояви. Имал е разрешение за престой в страната. При атаката пострада 30 годишен испански турист. Той е в болница, но няма опасност за живота му.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK