Действащият американски президент Барак Обама и неговият републикански опонент - бившият губернатор на Масачузетс Мит Ромни си поемат днес дълбоко дъх преди предстоящия трети предизборен телевизионен дебат, който ще ги противопостави за последно довечера един срещу друг преди американските избиратели да се произнесат окончателно за избора си на 6 ноември. Диспутът ще се състои в щата Флорида от 21:00 часа (04:00 сутринта – българско време) и ще бъде фокусиран основно върху въпроси от външната политика на САЩ.
Тежестта на тазгодишните дебати е нещо необичайно в историята на американските избори. Ако традиционно те рядко са повратна точка във формирането на мнението на избирателите, тази година всеки един диспут се оказа от значение, поради противоречивите представяния на кандидатите и резките промени в нагласите на електората.
Последният трети дебат е от изключителна значимост за Мит Ромни, тъй като в момента топката е в неговото поле. Преди първия диспут в Денвър, Барак Обама притежаваше значителна преднина в президентската надпревара, но подценявайки възможностите на своя опонент, той се оказа неподготвен за дискусията, от която Мит Ромни излезе безспорен победител.
На втория дебат, състоял миналия вторник в Ню Йорк, Барак Обама най-сетне показа решителност. Чрез елегантни атаки срещу своя опонент, президентът на САЩ успя да затвърди нестабилните си позиции по ключови въпроси от вътрешната и външната политика и да възвърне част от изгубените си точки.
По този начин, преди началото на диспута във Флорида довечера, двамата претенденти за Белия дом отново се намират в изходна позиция със сравнително равни шансове за надмощие един над друг. Така третия дебат може да има по-голяма тежест дори от първия - нещо необичайно в хода на американската президентска кампания.
Политически наблюдатели коментират, че Мит Ромни би трябвало ясно да съзнава слабостите си преди предстоящия дебат. Републиканецът не е известен със силни и ясни позиции по въпросите за външната политика на САЩ, за разлика от своя опонент Барак Обама. Последните месеци и особено по време на европейската си обиколка, бившият губернатор на Масачузетс направи няколко публични изказвания, които видимо демонстрираха известна неподготвеност в тази сфера.
Симпатизантите на Мит Ромни изпитват и разбираемите притеснения, че избирателите в т. нар. променливи щати (бел. ред. - седемте щата, които не са стриктно поляризирани на републиканци и демократи, и практически решават изхода от вота), не се вълнуват толкова от задграничните въпроси, колкото от тези за вътрешната политика. Което предполага, че каквито и доводи да изложи довечера бившият губернатор на Масачузетс, те няма да повлияят значително на неубедения електорат.
Барак Обама, от друга страна, се представя блестящо в сферата на външната политика. За четирите години от мандата си, той успя да изтегли американските войски от Ирак и да изпълни обещанието си за ликвидиране на лидера на терористичната мрежа „Ал Кайда” Осама бин Ладен. Действащият президент на САЩ може да бъде уязвен единствено по въпроса за убития американски посланик в Либия на 11 септември тази година.
Каквито и прогнози да се направят за предстоящия предизборен дебат, президентската кампания в САЩ ще навлезе в заключителните си две седмици, преди американските граждани да посочат предпочитанията си на 6 ноември.