В сряда Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка се събират за 15-ата си глобална среща на върха. Страните от БРИКС обмислят създаването на собствена платежна система.
Макар да не е точка в дневния ред на тази среща, страните ще започнат дискусия по темата. Това сподели в навечерието на форума специално за bTV и Виктория Петрова посланик Анил Сооклал, който координира позицията на Южна Африка.
Рекорден брой държави са изразили желание за членство в организацията, потвърди професор Сооклал.
Общо 23 страни са поискали официално присъединяване към БРИКС, включително големи икономики от глобалния юг, Латинска Америка, Западна Азия и Африка. Десетки други са проявили интерес.
– Намирате начин да се разреши казусът с Путин – да участва онлайн. Имате ли чувството, че Путин Ви е подложил на изпитание и успешно ли го минахте?
– Надявахме се, че президентът Путин ще може да присъства лично, както беше при всички предишни Срещи на върха, но за съжаление бе издадена заповедта за задържане от Международния наказателен съд. Предвид това, че Южна Африка е страна по Римския статут, това създаде правно предизвикателство пред Южна Африка, но постигнатото решение не е само на президентите Путин и Рамафоса, но президентът Рамафоса го съгласува с всички лидери от БРИКС. В крайна сметка всички се съгласиха, предвид ситуацията, в която е поставена Южна Африка, че е в интерес на всички Путин да участва виртуално. Много се радваме, че ще участва във всички сесии, в които е планирано да разговаря с другите лидери и ще може да го направи виртуално, в реално време.
– Има много мюсюлмански държави, които биха искали да се присъединят към групата. Знаят ли пътя и съгласни ли са с начина на живот на уйгурите например, начина по който Китай се отнася към тези хора – превъзпитавайки ги в лагерите?
– Вижте, има много държави, кандидатствали за членство, включително държави от арабския свят, които търсят членство. По отношение Китай и вътрешните проблеми, пред които са изправени, всички държави, кандидатствали за членство, имат много крепки отношения с Китай. Уверен съм, че тези теми и опасения са обсъдени двустранно с Китай. Това не е пречка пред тях за присъединяване към страните в БРИКС, ако бъде решено и има консенсус по въпроса. Всички държави имат вътрешни предизвикателства и вярваме, че трябва да бъдат адресирани двустранно. Ако е необходимо, открито и ясно обсъждаме теми, засягащи всички държави от БРИКС.
Цялото интервю с посланик Анил Сооклал за предизвикателствата пред БРИКС, за отказа, който получи френският президент Еманюел Макрон да присъства и онлайн участието на руския президент Владимир Путин – гледайте във вторник сутрин в „Тази сутрин“!