Избирателните секции в Берлин отвориха врати точно в 7:00 часа местно време. Най-ранобудните наши сънародници там вече успяха да упражнят правото си на глас. В Германия са разкрити общо 103 избирателни секции, което е значително повече от изборите през април 2023 година, когато те бяха 74.

Най-много избирателни секции има в провинция Бавария. В Берлин са разкрити общо 5. В 36 секции в цялата страна ще може да се гласува с машина, а в останалите 67 – с хартиени бюлетини.

В 8:00 часа разкриха врати и избирателните секции за 65 милиона жители на Германия. Те ще могат да упражнят правото си на вот и да изберат своите представители за Европарламента.

Германия ще изпрати най-много представители в него – 96, което е 13% от общия брой на всичките представители в Европейския парламент.

За първи път тази година Германия намали възрастта за гласуване от 18 на 16 години.

 

Така много младежи сами ще могат да начертаят бъдещето си в Европа.

Гражданите на страни членки на ЕС, които пребивават в Германия повече от три месеца, ще могат да упражнят правото си на вот само веднъж в рамките на ЕС.

Това означава, че нашите сънародници, които са решили да гласуват за германския Европарламент, нямат право да гласуват за българския и обратното.

Ако правилата бъдат нарушени, нарушителите могат да получат до 5 години затвор и солена парична глоба.

Основните приоритети на германските избиратели за имиграция, социалната сигурност, мирът.

 

Йосиф и семейството му живеят в Германия повече от 20 години. Баща му мигрира в Хамбург, преди България да влезе в Европейския съюз. Макар и да е бил все още малък, той помни времето, когато семейството му е било разделено заради визовия режим, който е ограничавал свободното придвижване на българските граждани.

"Намирането на работа беше почти невъзможно. Но той успя и съумя, след няколко години дойде и майка ми. Аз останах в България за около една година при роднините ми. Но след това успях и аз да дойда и да се изуча тук, в град Хамбург", казва Йосиф Рангелов, предприемач и политолог.

Въпреки многото позитивни аспекти на Европейския съюз, напоследък както в Германия, така и в други държави членки на съюза се наблюдава разединение на обществата.

"За съжаление, тенденцията върви в дясна посока. Затова пледирам за запазване на разнообразието. Трябва да поддържаме баланса. Затова е много важно гражданите да се информират по различни начини и чрез различни медии", казва Йосиф.

"Според мен е много важно да се гласува, за да се чуе гласът на всеки човек. Ние се стремим към всеобщо бъдеще и към всеобща визия да може да развием заедно Европейският съюз", посочва още той.

Въпреки многото препятствия и тенденцията за разединение, младите европейци мечтаят за обединена и светла общност, в която има място за всеки.