Продължителни горещи вълни, екстремни наводнения, опустошителни горски пожари – това са само част от промените на климата, които ни засягат вече ежедневно. Според американския журналист и автор на няколко книги за климатичните промени Джеф Гуудел „човечеството е построило света си за климат, който вече не съществува“.

В обширен коментарен материал за Си Ен Ен Гуудел очертава най-големите проблеми пред хората със затоплянето на планетата ни.

„По-рано през седмицата мостът на Трето авеню в Ню Йорк трябваше да бъде спрян от употреба. Съоръжението не можеше да се затвори правилно при пропускане на кораби. Защо? Защото в Ню Йорк беше толкова горещо през ден, че металът се поду и затварящият се механизъм спря да работи. Пожарникари трябваше да пръскат структурата с вода в продължение на часове, за да я охладят достатъчно преди мостът да бъде отворен отново за трафик“, пише Гуудел.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Той дава и друг пример. В Хюстън ураганът Берил остави без ток повече от 2 млн. домакинства. „Да, ураганите са страховити. Но преди по-малко от два месеца същото направи и внезапна буря с ветрове. Електрическата система в града е същата като преди 100 години“, казва експертът.

„Колко прекъсвания на тока ще бъдат нужни преди да осъзнаем, че системите ни са изграден за вчерашния климат?“, пита той.

Снимка: Getty Images

Още един тежък пример – при последните пожари в Калифорния температурите били толкова високи, че било опасно за пожарникарите да се опитват да ги гасят, защото рискуват топлинен удар. „Ако беше по-топло хеликоптерите нямаше да могат да летят“, допълва Гуудел.

„Когато започнем да се заглеждаме по-внимателно, виждаме всички предупреждения на инфраструктурата на Стария свят. Повечето сгради в европейски градове като Лондон, Париж и Мадрид нямат климатици. Язовирите са на горната си граница заради екстремни валежи. Самолетните писти се размекват от слънцето, нивата на моретата се вдигат.“

Снимка: Getty Images

Той описва градовете на съвремието ни като „тигани за хора“.

Гуудел посочва, че дори икономическите ни и културни системи не са пригодени за подобен климат – Олимпийските игри ще се проведат по време на рекордни жеги, бизнесите за застраховки не могат да смогнат с изплащането на пари след екстремни събития, а по време на поклоненията в Саудитска Арабия повече от 1300 души загинаха заради високите температури.

Снимка: Getty Images

Той допълва, че дори шефовете на големи компании за изкопаеми горива осъзнават, че дните им са преброени. „Докато преди години всички казваха, че трябва да продължим да горим въглища, защото зелената енергия е много скъпа, сега е точно обратното. На повечето места в света възобновяемата енергия е в пъти по-евтина от тази на изкопаемите горива“, казва Гуудел.

„Накрая едно ще стане ясно – противодействието на климатичните проблеми няма общо с по-добрите технологии. Трябва да построим света си наново. Трябва да преосмислим всичко – откъде идва енергията ни, как отглеждаме храната си, как строим градовете си“, допълва експертът.

„Това, което вече загубихме по време на климатичната криза е трагедия. Но това, което можем да спечелим, също си заслужава“.