Необичаен и изненадващ ефект на климатичните промени установиха учените в ново проучване. Според данните промените в климата на планетата ни, които са причинени от дейността на хората, влияят на астрономическото време и правят дните ни по-дълги, пише Си Ен Ен.

Топенето на полярните ледове, което е причинено от глобалното затопляне, променя скоростта на въртене на Земята. По този начин всеки следващ ден е с много малко по-дълъг от предходния. Очаква се тази тенденция да се засили с течение на този век.

Изследването е публикувано в реномираното издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Промените са незабележими – става въпрос за милисекунди всеки ден, но дори тези промени влияят сериозно на компютърните системи и GPS системите, които човечеството използва ежедневно.

Броят часове, минути и секунди, които се събират в един земен ден се определят от скоростта, с която се върти Земята около оста си. Те се влияят също от комплексен възел от различни фактори, сред които и процеси в течното ядро на планетата ни, топенето на ледовете и много други.

В продължение на хилядолетия сериозно влияние е оказвала и Луната, която удължава всеки ден с няколко милисекунди на 100 години. Това е заради нейната гравитация, която е отговорна за приливите и отливите на планетата ни. Ако глобалните климатични промени продължат със същите темпове е напълно реалистично те да изместят Луната като доминиращ фактор в определянето на дължината на дните ни.

Снимка: Getty Images

Учените са анализирали данни и прогнози за период от 200 години – от 1900 до 2100 година. Така установят, че през XX век заради промените в нивото на Световния океан дължината на дните се увеличава със между 0,3 и 1 милисекунди. През последните две десетилетия тази тенденция се забързва, като данните сочат, че денят се увеличава с 1,33 милисекунди на век.

Ако климатът продължи да се променя по същия начин, денят може да се удължи с 2,62 милисекунди до края на този век.

Снимка: Getty Images

Какъв е механизмът?

Глобалните климатични промени правят температурите на Земята по-високи. Глетчерите и полярните шапки се топят, а тази разтопена вода се придвижва от полюсите към екватора. Това променя формата на планетата ни, като я сплесква на север и юг, а я прави по-изпъкнала в средата. Така се забавя нейното въртене.

Процесът може да бъде сравнен с движенията на човек, който се пързаля с кънки на лед. При въртене на кънкьора с ръце близо до тялото, той се върти по-бързо. Ако изпъне ръце, въртенето се забавя.

Снимка: Getty Images

И защо няколко милисекунди са важни?

Подобна промяна в дължината на деня може да е абсолютно незабележима за човешките същества, но влияе съществено върху технологиите, с които работим ежедневно.

Точното отчитане на времето е изключително важно за GPS системите, включително тези, които използваме ежедневно на мобилните си телефони. Те използват точно атомно време.

Снимка: Getty Images

През 60-не години на миналия век е въведена системата за координирано стандартно време, за да бъдат въведени часовите зони. То разчита на атомни часовници, но в същото време взима предвид и въртенето на планетата. Това означава, че в някакъв момент „високосни секунди“ трябва да бъдат добавени или премахнати, за да се следва това въртене.

Съществуват и научни теории, че увеличаването на дължината на деня влияе върху появата на земетресения. Колкото по-дълъг е денят, толкова повече земетресения се случват.

Учените са категорични, че човечеството трябва да си даде сметка какво прави с планетата ни щом сме достигнали до момент, в който дейността ни влияе директно върху въртенето на Земята.