Посрещнат като герой от леви и антиевропейски партии в Европейския парламент, Алексис Ципрас призова европейските си партньори за честна сделка, която да остави страната му в еврозоната. В пламенна реч гръцкият премиер все пак призна и отговорността на Гърция за окаяното положение, след като вчера получи последен шанс и само пет дни да предложи нови реформи.

Със затворени банки, ограничения при банковите тегления и икономика пред колапс Гърция никога не е била толкова близо до пълен държавен фалит и до излизане от еврозоната. Въпреки това гръцкият лидер изглеждаше спокоен и уверен, дори леко смирен, когато пристигна за своята реч в пленарната зала на ЕП в Страсбург, коментира „Ройтерс”.

Той беше посрещнат на крака и с аплодисменти, като истински герой, от леви и антиевропейски партии, които и преди, и след референдума се обявиха в подкрепа на Ципрас и неговата СИРИЗА. Някои от евродепутатите дори вдигнаха плакати с „OXI” („Не”), за да покажат съпричастност с резултатите от гръцкия референдум.

Само часове, след като партньорите от еврозоната поставиха нов и по думите им последен краен срок на Атина, Ципрас заяви, че гърците нямат друг избор, освен да настояват за излизане от задънената улица. „Решени сме не да влизаме в сблъсък с Европа, а да променим нашето общество и порядките, които доведоха нас и еврозоната до кризата”, каза той.

Той отбеляза, че оглавяването от него правителство е на власт от едва пет месеца и затова не носи отговорност за гръцката криза. Гърция е на ръба на банкрута, защото правителствата в Атина от последните години бяха клиентелистки, проядени от корупция, позволиха неплащането на данъци, посочи Цирпас.

Снимка: Reuters

Гръцкият лидер обеща да представи детайлни предложения за реформи в следващите 48 часа, като през по-голямата част от речта си избягваше нападателната риторика, която използваше през последните месеци срещу европейските си партньори. Все пак той не пропусна да критикува опитите за „тероризиране” на гърците да гласуват за безкрайни ограничителни мерки.

Гръцкият премиер нарече резултата от референдума в неговата страна в неделя „решителна присъда на гръцкия народ”. Получихме мандат да удвоим усилията си за постигането на социално справедливо решение, без да повтаряме грешките от миналото, които съсипаха гръцката икономика с наложените бюджетни ограничения. Отговорът на гръцкия народ бе смел, въпреки огромния натиск и медийния терор, добави той.

Снимка: Reuters

По думи му резултатът от референдума не е решение за прекратяване на преговорите с кредиторите, а за възобновяването им на основата на европейското обединение и принципи, на взаимното уважение и равенството.

Европа е на решителен кръстопът, гръцката криза само показва неспособността на еврозоната да намира трайни решения. Вярвам, че заедно ще се справим с това историческо предизвикателство, посочи Алексис Ципрас.

Снимка: Reuters

Въпреки променения тон от Атина и обещанията за нови предложения източници от еврозоната посочиха, че ключов въпрос е дали новият пакет с реформи ще бъде по-амбициозен от предлаганите досега пестене на разходи, повишаване на данъци и умерени реформи.

Още снощи германският канцлер Ангела Меркел даде да се разбере, че не е твърде оптимистично настроена, че може да се постигне сделка за спасяването на Гърция до неделя. Тя все пак посочи, че лидерите на еврозоната са наясно с общата отговорност, която носят за спасяването на единната валута.

  • Циклонът, който наводни Гърция, е причина за валежите и в нашата страна
  • Рекорд за туризма в Гърция въпреки кризата в началото на лятото
  • Гърция ще изпълни обещаните реформи след изборите
  • Десницата бележи напредък преди изборите в Гърция
  • 25% от гласовете на предсрочнитe избори в Гърция ще отидат при СИРИЗА
  • Жена ще ръководи Гърция до предсрочните избори
  • Отцепници от СИРИЗА с мандат за правителство в Гърция
  • Гърция е на път да постави рекорд в туризма през 2015 г.
  • Отцепници от СИРИЗА ще правят своя партия
  • Избори в Гърция ще увеличат подкрепата за спасителния план според сътрудник на Юнкер