Носителят на мандата за съставяне на правителство в Гърция Евангелос Венизелос от ПАСОК получи отказ от лидера на радикалната лява коалиция "Сириза", която се оказа втора политическа сила след парламентарните избори. Алексис Ципрас не се съгласи да се присъедини към коалиционно управление, подкрепящо икономическите ограничения. Така почти сигурно в Гърция ще се проведат нови избори, след като и трите партии, с най-голям вот, не успяха да съставят кабинет.
Утре се очаква Венизелос да върне проучвателния си мандат на президента Каролос Папуляс. Вариантите пред Гърция сега са два. Президентът може да даде последен шанс на партиите да се разберат, в противен случай ще има нови избори следващия месец. Вторият сценарий е катастрофален, тъй като международната помощ за страната вероятно ще бъде спряна, а не е изключено и излизане на страната от Еврозоната.
Ципрас смекчи през последните 24 часа позицията си за споразумението с международните кредитори и заяви, че не иска да се отменя, а да се променят строгите му клаузи. Въпреки това, до споразумение не се стигна.
След срещата си социалистите и десните признаха, че не е възможно кабинет да се сформира без радикалната левица.
По-рано през деня Венизелос проведе консултации и с доскорошния си партньор във временното правителство Андонис Самарас от "Нова Демокрация". Преговорите обаче не дадоха резултат.
"Ние правим всичко възможно, за да има правителство. Трябва да има правителство, и то стабилно", заяви Андонис Самарас, лидер на "Нова Демокрация". "Радикалната левица трябва да участва или поне да го толерира, защото има разлика между поемането на политическа отговорност и протестирането без политическа отговорност", смята Самарас.
Същевременно председателят на еврокомисията Жозе Мануел Дурао Барозу предупреди Атина, че ако не изпълнява ангажиментите си, ще трябва да напусне Еврозоната. Германия за първи път даде сигнал, че може да остави Гърция сама да решава бъдещето си в Европа. А гръцките банки тайно започват да се подготвят за връщането на драхмата. Ройтерс коментира, че тя не е била изтрита от информационните им системи въпреки че страната повече от десетилетие е в Езвороната. Експерти предупреждават, че ако се стигне до този сценарий, гърците ще обеднеят с 80 %.