Лека-полека гръцките банки се настройват за работа с нова валута. Някои от тях не заличиха напълно драхмата от системите си, след като Атина прие еврото преди повече от десетилетие и днес са готови за промяната, ако проблемите с дълга накарат страната да върне националните парични знаци.
От края на Съветския съюз, който роди валути като естонската крона и казахстанското тенге, до въвеждането на еврото – банките в Гърция имат опит в подготовката за подобни промени, коментира Ройтерс.
Задкулисното планиране тече още от избухването на дълговата криза в страната през 2009 година, твърдят анализатори от Уолстрийт. По думите на експерта по оценка на риска Хартмут Гросман, политическата криза след парламентарните избори е извела на преден план тази възможност. По думите му обаче идеята за напускането на Гърция от еврозоната не е нова.
Европейският съюз твърди, че иска Гърция да остане сред страните, използващи общата европейска валута. С такава нагласа са и гърците, показват социологическите сондажи. Миналата седмица обаче те гласуваха за партии, които се противопоставят на договорения с ЕС и МВФ спасителен план, което хвърли в съмнение „евро” бъдещето на страната им.
Помощта дойде с високата цена на строгите икономии и стана възможна само след голям пазарлък между банките и политиците за съкращаване на гръцкия дълг със 100 млрд. евро. Въпреки, че сделката помогна да се избегне надвисналата катастрофа на финансовите пазари, като позволи на Гърция да продължи да изплаща останалата част от задълженията си, евентуални проблеми в бъдеще могат да се окажат още по-тежки, дори ако Атина успее да контролира процеса в някаква степен.
Потенциалното напускане на еврозоната може да създаде такива правни и практически проблеми за банките, че в сравнение с тях техническите трудности около „превключването” към новата „стара” валута ще изглеждат незначителни.