Поредица от силни трусове на остров Санторини. И през последното денонощие. Към 23 ч. островът беше разлюлян отново от 5,2 по Рихтер - точно колкото беше и най-силното земетресение, отчетено до момента.

Серията от по-силни земетресения започна снощи малко преди 21 часа. Най-силният трус през вчерашния ден е с магнитуд 5,1, а от днес – 4,9 по Рихтер.

Всички извънредни мерки на острова остават и тази седмица. Днес са извадени и подводните сеизмографи, които бяха монтирани преди дни, за да следят подводния вулкан Колумбо. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Следва данните да бъдат анализирани. Междувременно на острова остават и десетки българи.

Александрина Тодорова живее в Периса – село на крайбрежието на Санторини.

„Ако има по-голямо земетресение, както гръцките власти предупреждават, тези в близост до морето, както сме ние, имаме голяма опасност от цунами. Бързо трябва да напуснем къщата и да отидем до по-високите части на острова“, разказва Александрива.

Именно затова всички на Санторини са в готовност.

„Събрала съм една малка раница с най-нужното – дрехи, лекарства, документи“, казва българката.

Повече от 11 000 души напуснаха острова през последните дни, но докато едни бягат – други идват.

Заради земетресенията на острова има пътища и пътеки, по които преминаването е забранено. Затворени са и малките пристанища.

Училищата на Сантонири остават затворени поне до 14 февруари. Дотогава гръцките власти трябва да вземат решение дали следващата седмица учениците ще се върнат обратно в клас.

Щабът е в готовност, екип на Червения кръст също. С него са две кучета, обучени да спасяват и издирват хора. На Санторини се надяват обаче те да не се наложи да спасяват.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK