В сряда, 10 април, френското правителство представи законопроект за асистираното самоубийство, който проправя пътя към евтаназията в страната, но при строги условия. Текстът ще бъде гласуван от законодателите в края на май. 

Законопроектът е подкрепен от президента - Еманюел Макрон, който най-накрая изрази подкрепата си за него в интервю през март, след като доклад от 2023 г. показа, че повечето френски граждани подкрепят асистираното самоубийство.

Според правителството новият текст е „етичен отговор на необходимостта да се подкрепят болните и страдащите“.

Понастоящем Франция позволява лекарите да поддържат с успокоителни лекарства нелечимо болни пациенти, до настъпването на смъртта. Евтаназията обаче засега е незаконна.

Да пишеш до президента с молба за смърт

Случаят на Ален Кок от 2020г. постави началото на усилените дебати във Франция около асистираната смърт.

Мъжът от Дижон се обърна с официална молба към Макрон с едно-единствено желание: да му позволят евтаназия.

Тя е забранена от френското законодателство, поради което за него не е направено специално изключение, макар че той от години страда от дългосрочно и нелечимо дегенеративно заболяване.

 

Така Ален решава да вземе нещата в свои ръце, но и да го направи публично – чрез Фейсбук. Той обяви, че ще излъчи своите последни мигове на живо, след като изяде онова, което сам наричаше „последното ми течно ястие“.

„Знам, че дните, които предстоят, ще бъдат тежки. Аз обаче съм взел своето решение и съм спокоен“, каза той в изявление онлайн.

Платформата обаче реагира бързо и забрани на Ален да публикува видеа онлайн.  

В изявление компанията пише: „Сърцата ни са с Ален Кок и тези, които са засегнати от тази тъжна ситуация. Въпреки че уважаваме решението му да насочи вниманието към този сложен и труден въпрос, ръководството взе решение, че ще предприеме стъпки по възпрепятстването на неговото излъчване на живо, тъй като не позволяваме изобразяването на опити за самоубийство“.

Ален Кок отдавна се бори за правото на смърт с медицинско съдействие. Той е пътувал в инвалидната си количка от дома си в Дижон в Източна Франция до Европейския съд по правата на човека в Страсбург, до европейските институции в Брюксел и до ООН в Женева, за да се срещне със законодатели и да се застъпи за правото на активна евтаназия.

Той обясни пред френските медии, че е искал да покаже последните си мигове на агония на онлайн аудиторията от хиляди потребители, „за да знаят хората какъв е краят на живота във Франция“.

 

Къде е позволена асистираната смърт?

В Европа евтаназията е законна в 5 държави: Белгия, Люксембург, Германия, Нидерландия и Испания.

В Швейцария е позволена активната евтаназия, при която лекарите имат право умишлено да предоставят на пациента смъртоносна доза от медикаменти. При пасивната евтаназия е позволено единствено умишленото оставяне на пациента да умре чрез спиране на изкуственото поддържане на живота, като например апарат за изкуствено дишане или тръба за хранене.

От друга страна, активната евтаназия и асистираното самоубийство също се различават. И двете са вид подпомогната смърт, разликата е, че при асистираното самоубийство медицинският персонал само предоставя медикаментите, а пациентът сам ги приема.

Евтаназията е разрешена също така и в Канада, Нова Зеландия и някои щати в Австралия.

Канада е може би е страната с едни от най-либералните правила за евтаназия в света. Държавата узакони подпомогнатата смърт още през 2016 г. за хора с неизлечими заболявания, а през 2021 г. позволи и хора с нелечими, но не терминални състояния да имат това право.