Китайски археолози откриха нови 110 теракотени войници, част от осем-хилядната армия от скулптури, построени да пазят гробницата на владетеля Цин Шъхуан. Това съобщава АФП, като се позовава на официална ивформация.

Статуите са открити близо до мавзолея на императора Цин в град Сиан. Разкопките на обекта с площ 200 кв. м. отнели три години. В допълнение към 110-те теракотени войници, китайските археолози изкопали още 12 керамични коня и различни оръжия, и инструменти.

Пред АФП Шен Маошенг, надзирателят на гробницата твърди, че в района на разкопките има следи от най-малко още 11 теракотени войници, които все още не за изкопани.

„Най-важното откритие този път е, че реликвите са добре запазени и колоритно боядисани,” добави Шен Маошенг, според когото очакванията на учените са цветовете да избледнеят с времето.

Сред находките бил и щит, използван от войници от династията Цин през 221-206 г. пр. н.е., боядисан в бяло, зелено и червено.

Теракотената армия е открита случайно през 1974 г. и представлява едно от най-известните археологични съкровища на Китай. Работата по нея е започнала около 240 г. пр. н. е. по заповед на първия император на Китай Цин Шъхуан, творец на обединението на страната през 221 г. пр. н. е.

От 1987 г. Теракотената армия е в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Находката се появява броени дни след откритието, че Великата китайска стена всъщност е три пъти по-дълга, отколкото се е смятало досега, припомнят наблюдатели.

Властите в Пекин обявиха миналата седмица, че имат планове да отворят нови секции за туристи от вече 21 196-километровата стена.