Балканите са изправени пред огромна „тапа” от мигранти, хиляди се събират по границите, след като Унгария затвори южната си граница и потокът от хора се пренасочи към Словения.

Няколко хиляди души, много от тях сирийци, които бягат от войната, прекараха нощта върху калта на ничията земя между Сърбия и Хърватия. „Отворете вратата, отворете вратата”, скандираха те, задържани от кордон на хърватската полиция.

В Хърватия около 1800 души във влак бяха спрени близо до словенската граница, където словенската полиция спря достъпа с импровизирана ограда.

Те слязоха и продължиха пеш по релсите, завити в дъждобрани. Само около 150 души – основно семейства с деца, бяха допуснати да преминат границата. Останалите прекараха нощта на открито и палиха огньове, за да се стоплят.

След като Унгария затвори границата си с Хърватия за мигранти в петък, нестихващият поток от хора към желаните дестинация – Австрия и Германия, се пренасочи към Словения, припомня Ройтерс.

Снимка: Reuters

Словения обаче въведе дневен лимит от около 2500 души, като обяви, че ще пуска само толкова хора, колкото могат да напуснат страната към Австрия. Това принуди Хърватия също да въведе ограничения за влизане от Сърбия, чиито бежански лагери пък вече са препълнени.

Повече от 5000 души минават през балканските граници всеки ден – от Гърция в Македония и Сърбия, като бедните бивши югославски републики нямат капацитета да се справят с бежанската вълна. Над 10 хиляди мигранти са влезли в Македония само през вчерашния ден.

„Нямаме повече дъждобрани”, заяви Рамиз Момени, директор на базирана във Великобритания хуманитарна организация, която помага на сръбско-хърватската граница. „Има голямо струпване на хора, които не могат да отидат никъде и са принудени да останат тук в дъжда”, допълни той.

Снимка: Reuters

Словения обяви, че Австрия приема максимум по 1500 души, доста по-малко, отколкото преди влизаха от Унгария, но говорител на австрийското вътрешно министерство отрече Виена да е поставяла някакви ограничения.

„Снощи хората се караха за навес, стояхме под одеяла, сега сме мокри и ни е студено”, заяви иракчанин на име Идрис, който чака в дъжда да премине от Сърбия в Хърватия.

Пристигането на стотици хиляди бежанци в Европа доведе до дълбоко разделение в ЕС.

Унгарското правителство заяви, че мигрантите, които са предимно мюсюлмани, представляват заплаха за просперитета, сигурността и християнските ценности на Европа, и препречи границите си със Сърбия и Хърватия със стоманена ограда и ново законодателство, с което според правозащитни организации се отнема правото на бежанците да търсят закрила.

ЕС се споразумя за план, на който се противопоставиха от Унгария и няколко други бивши комунистически страни членки на блока. Той предвижда 120 000 бежанци да бъдат разпределени сред страните от ЕС.

Съюзът също така „ухажва” Турция с обещания за пари, по-лесно пътуване в ЕС за турците и ускоряване на разговорите за приемането на Анкара в ЕС, за да спре потока от мигранти на територията си.

  • Влак в Гърция прегази мигрант, заспал на релсите
  • Мигранти отвлякоха словенски лозар на път към Италия
  • Броят на мигрантите, пристигнали в Гърция от Турция, рязко скочи
  • Сръбският премиер: Бежанската криза само е отложена
  • HRW: Десетки мигранти са блокирани между България и Сърбия
  • Мигранти на македонската граница си зашиха устите
  • И Словения вдига ограда по границите си
  • 157 000 мигранти са влезли в Словения за месец
  • България се готви да посрещне бежанци от евроквотата
  • Мигранти продължават да се струпват на границата между Германия и Австрия