Опитите на някои от акционерите в американския технологичен гигант „Амазон” да спрат продажбата на технологии за лицево разпознаване на правителствени клиенти се провалиха с гръм и трясък, съобщава „ТекКрънч”, като се позовава на официална информация, предоставена от компанията на регулаторните органи.

Само 2,4% от акционерите са подкрепили предложението софтуерът „Рекъгнишън” да не се предоставя на властите – при положение, че за прокарването му бяха нужни 50%. Не събра нужната подкрепа и за независима оценка на системата от правозащитни експерти.

Структурата на собствеността е такава, че високопоставените служители на „Амазон” и основателят Джеф Безос притежават почти пълна власт при вземането на решения на събранията и е много трудно външни акционери да променят избраната посока на развитие.

Няколко независими анализа през последните месеци показаха, че „Рекъгнишън”, която позволява по кадри от видеонаблюдението да се идентифицират хора, действия и емоции и да се извлича написан текст, има склонност да греши по отношение на представители на малцинствата. Така, например, невинен тъмнокож човек има по-голям „шанс” да бъде сбъркан с извършител на престъпление, отколкото е рискът подобно нещо да се случи с бял гражданин.

Снимка: Amazon

Идеята е системата да работи по летища, публични места в градовете и да помага на полицаи, имиграционни власти и т.н. Множеството инциденти с непремерена реакция от страна на силите на реда (включително такива, приключили фатално за невинни хора) са в основата на опасенията, че технологията на „Амазон” може да стане повод за още трагедии. Освен това, мнозина правят паралел между масовото използване на лицево разпознаване и спорната система за „социален кредит” в Китай, която оценява гражданите за всяко тяхно действие в реално време.