Еманюел Макрон ще управлява Франция още 5 години. Той спечели убедително втория тур на президентските избори с 58,54% от гласовете срещу крайно дясната Марин льо Пен, която получи 41,46 %.

Близо 19 милиона французи гласуваха за Макрон, което е с 2 милиона по-малко отпреди 5 години. Тогава той получи подкрепата на 21 милиона души.

Рекорден за последните 50 години е броят на въздържалите се на балотажа вчера - 28,01% от имащите право на глас.

Снимка: EPA

Еманюел Макрон става четвъртият президент по време на Петата френска република, който получава втори мандат, след генерал де Гол, Франсоа Митеран и Жак Ширак. На 44-годишна възраст Макрон остава най-младият президент на Франция.

Френската крайна десница се появи на втори тур на президентски избори  преди 20 години. Оттогава тя продължава да печели гласове, но и вчера не успя да влезе в Елисейския дворец, за да управлява Франция. 

Снимка: EPA

Новият стар президент Еманюел Макрон отлично знае, че до голяма степен дължи победата си именно на отказа на французите да дадат властта на крайната десница.

Какво се крие зад резултатите от вота на президентските избори?

Победа, но без триумф и без пищна сценография около Макрон, както преди 5 години. Европейският химн обаче звучи отново – недвусмислен жест към обединена Европа.

За французите следващите 5 години няма да са продължение на предишните, заяви Макрон.

„Аз вече не съм кандидатът на една партия, а президентът на всички. Знам за гнева на много от нашите сънародници, които днес избраха крайнодясното, знам, че трябва да се намери отговор и на тяхното несъгласие, и това ще бъде моя отговорност и на хората около мен“, заяви Еманюел Макрон.

Загубилата балотажа Марин льо Пен постигна исторически рекорд - над 41 % от гласовете, дошли главно от по-ниските социални прослойки и от по-бедните райони на страната.
 
„В тази загуба не мога да не видя и лъч надежда. Този резултат демонстрира както на френските, така и на европейските лидери голямото недоверие на френския народ към тях и общото желание за сериозна промяна“, каза Марин льо Пен.

Снимка: EPA

Именно европейските лидери първи поздравиха Макрон за победата – председателите на Комисията, Съвета и Парламента. Веднага след тях дойдоха и поздравленията от британския премиер Борис Джонсън и американския президент Джо Байдън.

Тази сутрин пък дойде и поздравление от руския президент Владимир Путин, в което той желае на Макрон добро здраве.

Първите телефонни разговори на победителя Макрон снощи бяха с германския канцлер Олаф Шолц и с президента на Украйна Володимир Зеленски.

Снимка: EPA

Първото посещение в чужбина на френския президент задължително и по традиция ще е в Берлин. После може да следва Киев, но дори екипът на Макрон още не е сигурен. Поне по този критерий промяна няма да има – Макрон ще продължава да изненадва с решения, които взима сам в последния момент.